To nowa inicjatywa Burmistrz Wolina pani Ewy Grzybowskiej oraz Radnych Klubu „Razem Zmieniamy Gminę Wolin”, która ma na celu zabezpieczenie potrzeb lokalowych mieszkańców gminy, zatrzymanie migracji oraz pozyskanie nowych mieszkańców.

– Dzięki tej inicjatywie znaleźliśmy się w gronie 19 gmin na 113 z terenu województwa zachodniopomorskiego, które przystąpiły do krajowego projektu związanego z budownictwem mieszkaniowym – czytamy w komunikacie.

Na wczorajszej Sesji Rady Miejskiej podjęta została uchwała rozpoczynającą proces realizacji inwestycji mieszkaniowej. Decyzja o przystąpieniu Gminy Wolin do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN – Zachodni” sp. z o.o. umożliwia wystąpienie do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o przyznanie na ten cel środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości 3 mln zł i są to nie jedyne możliwe środki w ramach całego przedsięwzięcia, o które będzie występować Gmina.

Ta forma budownictwa przeznaczona jest dla ludzi o umiarkowanych dochodach, przede wszystkim dla tych, których stać na czynsz, a nie koniecznie stać na kredyt. Często to właśnie brak zdolności kredytowej, jak i inne czynniki uniemożliwiają zakup własnego mieszkania. Jednocześnie, osoby takie wynajmują lokale na rynku wtórnym i regularnie płacą czynsz, który nie przybliża ich do własnego „M”. Inwestycja potencjalnych nabywców w SIM, da możliwość zamieszkania we własnym lokum, a nawet wykupienia mieszkania na własność, które będą spłacane w czynszu.

Przewiduje się, że proces przygotowawczy do rozpoczęcia inwestycji zajmie około 2 lat. Pierwszym z działań  będzie podpisanie umowy spółki i wskazanie lokalizacji inwestycji, a następne określone zostaną zasady i kryteria przydziału mieszkań.