Właśnie mija sto dni rządu Donalda Tuska. Czas na podsumowanie. Z listy „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu” udało się zrealizować zaledwie 13.

9 września zeszłego roku w ogniu kampanii Donald Tusk ogłosił listę „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”. Donald Tusk, prezentując ambitny plan „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu”, obiecywał zmiany, które miały szybko poprawić jakość życia Polaków. Dziś, po upływie tego czasu, bilans jest daleki od oczekiwań – zrealizowanych zostało tylko 13 obietnic, a do tego 9 częściowo. Reszta pozostaje niezrealizowana.

Rządzący wskazują na kilka głównych przyczyn takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim obwiniają za to poprzednią ekipę rządzącą – Prawo i Sprawiedliwość, twierdząc, że „sprzątanie” po nich zajęło więcej czasu niż przewidywano. Dodatkowo, brak wystarczających środków finansowych okazał się większym problemem, niż zakładano, zwłaszcza przy próbach realizacji takich obietnic, jak obniżka PIT. Kolejnym czynnikiem są trudności wewnątrzkoalicyjne. Tusk podkreśla, że wybory parlamentarne nie dały jego partii samodzielnych rządów, co w połączeniu z niechęcią sojuszników z Polski 2050 i PSL do poparcia wszystkich postulatów, zwłaszcza tych dotyczących praw kobiet, znacząco utrudnia realizację programu.

Wśród najbardziej odczuwalnych braków znajdują się niespełnione obietnice dotyczące praw kobiet, takie jak prawo do legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży czy dostęp do pigułki „dzień po”, a także zmiany podatkowe, w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku czy zniesienie podatku Belki. Również przedsiębiorcy oraz osoby szukające własnego M na własność nie znalazły wsparcia w obiecanym urlopie od ZUS czy zerowym oprocentowaniu kredytów hipotecznych.

Zrealizowane obietnice: 

1. ZREALIZOWANE Na stałe wprowadzimy finansowanie in vitro z budżetu państwa. Na finansowanie procedury in vitro przeznaczymy nie mniej niż 500 mln zł – tak by pary, które chcą mieć dzieci, miały dostęp do najnowocześniejszych metod.
3. ZREALIZOWANE Natychmiast przystąpimy do realizacji polityki antyprzemocowej.
8. ZREALIZOWANE Przywrócimy finansowanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
9. ZREALIZOWANE Odwołamy Mikołaja Pawlaka z funkcji Rzecznika Praw Dziecka i powołamy na to stanowisko osobę, dla której dobro dzieci będzie priorytetem.
14. ZREALIZOWANE „Zamrozimy” ceny gazu w 2024 r. dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych na poziomie cen z 2023 r.
20. ZREALIZOWANE Powołamy Ministerstwo Przemysłu z siedzibą na Śląsku.
26. ZREALIZOWANE Obniżymy VAT dla sektora „beauty” do 8 proc.
52. ZREALIZOWANE Uzyskamy pieniądze z funduszy unijnych.
53. ZREALIZOWANE Wrócimy do grupy decyzyjnej w instytucjach UE.
56. ZREALIZOWANE Wyłączymy najcenniejsze przyrodniczo obszary lasów z wycinki i przeznaczymy je tylko na funkcje przyrodnicze i społeczne.
65. ZREALIZOWANE Ocena z religii zostanie wykreślona ze świadectw szkolnych.
79. ZREALIZOWANE Przedstawimy akt oskarżenia wobec funkcjonariuszy MSZ odpowiedzialnych za korupcję, która doprowadziła do niekontrolowanego napływu migrantów do Polski.
100. ZREALIZOWANE Język śląski zostanie uznany za język regionalny.  Ponownie złożymy ustawę, która nada językowi śląskiemu status języka regionalnego, a tym samym odpowie na oczekiwania Ślązaków.