1

W czwartek 22 grudnia Jubileusz 90. urodzin obchodziła Pani Antonina Andziulewicz z Zagórza. Z tej okazji we wtorek 27 grudnia życzenia Jubilatce złożył osobiście Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz wraz z sekretarzem Gminy – Romanem Pawłowskim oraz sołtysem Zagórza – Bronisławem Grocholskim.

Pani Antonina przyjęła gości w towarzystwie licznej rodziny mieszkającej z Jubilatką: córki Danuty, wnuczki Sylwii i Karoliny z mężem Mariuszem, prawnuków Kamila i Filipa oraz prawnuczki Mai, córki Marii z wnukiem Jarosławem mieszkających w Wolinie. Burmistrz wraz z sekretarzem Gminy i sołtysem Zagórza składając gratulacje dostojnej Jubilatce wręczył kwiaty i drobny upominek oraz życzył wielu lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha. Przy kawie i domowych wypiekach, w miłej i wzruszającej atmosferze Pani Antonina z dużym poczuciem humoru wspominała swoje doświadczenia życiowe i przybycie na ziemię wolińską.

3

Antonina Andziulewicz urodziła się 22 grudnia 1926 r. w miejscowości Brzózka w obwodzie grodzieńskim na obecnej Litwie. Rodzice prowadzili małe gospodarstwo rolne, gdzie Jubilatka wychowywała się wraz z nieżyjącym już dziesięciorgiem rodzeństwa – trzema siostrami i siedmioma braćmi. Jako najstarsza pomagała rodzicom w wychowaniu młodszego rodzeństwa. W rodzinnych stronach w 1953 roku wyszła za mąż za Juliana Andziulewicza. W 1958 roku w ramach tzw. drugiej repatriacji przybyła z mężem i dwoma córkami na ziemie zachodnie do rodziny męża w miejscowości Samlino koło Golczewa. W 1962 roku całą rodziną przenieśli się do Zagórza gdzie objęli 3 hektarowe gospodarstwo rolne, zbyt małe aby utrzymać rodzinę. Mąż Jubilatki dodatkowo pracował w Zakładzie Melioracji a Pani Antonina w szkole i dodatkowo zajmowała się krawiectwem.

Pani Antonina Andziulewicz wspólnie ze zmarłym w 1992 r. mężem Julianem wychowali dwie córki. Dochowała się czworo wnucząt i czworo prawnucząt. Drogiej Jubilatce życzymy co najmniej 150 lat!

UM w Wolinie