Igor z Truskolasu pod koniec sierpnia będzie obchodził 9 urodziny. Te urodziny nie będą jednak takie jak zawsze. Igor zachorował na ostrą białaczkę szpikową i prawdopodobnie dzień swoich urodzin spędzi w szpitalu przyjmując kolejną chemioterapię. Wszyscy mają nadzieję, że będzie
to ostatni etap leczenia przed przeszczepieniem szpiku. Na razie jednak nie ma zgodnego Dawcy szpiku. Dlatego Fundacja DKMS z grupą zaangażowanych osób organizuje akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku dla Igora i innych chorych na nowotwory krwi.

Igor mieszka z rodzicami, mamą Magdą i tatą Krzyśkiem oraz z młodszym bratem Piotrusiem w miejscowości Truskolas koło Gryfic. Jest bardzo wesołym i żądnym przygód chłopcem. Uwielbia filmy o Indianie Jonesie i Harrym Potterze. Sam chciałby mieć takie przygody jak oni. Bardzo lubi układać klocki oraz grać w gry komputerowe i planszówki. Ostatnio nawet zrobił planszówkę według własnego pomysłu. Jak dorośnie chciałby być policjantem oraz stolarzem, jak jego tata.

Cztery miesiące walki z ostrą białaczką szpikową

Od maja Igor zmaga się z trudnym do pokonania przeciwnikiem – ostrą białaczką szpikową. „7 maja zabraliśmy Igora na kontrolne badania krwi. Wcześniejsze badanie wykazało lekką anemię więc trzeba było skontrolować sprawę. Jeszcze tego samego dnia zadzwonił do nas lekarz z przychodni i zalecił pilne udanie się do szpitala. Wyniki były bardzo złe. Ze szpitala w Gryficach Igor został przewieziony karetką do Szczecina. Tam, już 13 maja, poznaliśmy diagnozę – ostra białaczka szpikowa. Zaczęła się walka o zdrowie i życie naszego dziecka.” – opowiada Magdalena Kowalczyk, mama Igora. Igor został poddany leczeniu farmakologicznemu. Kolejne cykle chemioterapii mają przygotować jego organizm do przyjęcia szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Okazało się jednak, że nikt 

z rodziny nie może zostać Dawcą. Igor został zakwalifikowany do przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego. „Igor jest bardzo dzielny. Z ogromną pokorą i wytrwałością przyjmuje to, co się dzieje. Chce wszystko wiedzieć. Zadaje dużo pytań nam, lekarzom i pielęgniarkom. Dlatego przed każdym zabiegiem opowiadamy mu co się będzie działo.” – dodaje Pani Magda

Urodziny inne niż zwykle

Pod koniec sierpnia Igor będzie obchodził 9 urodziny. Te urodziny nie będą jednak takie jak zawsze. Prawdopodobnie ten dzień, jak i wszystkie ostatnie, Igor spędzi na oddziale. Czeka go kolejny cykl chemioterapii. „Nasz świat się zawalił. To trudne usłyszeć, że nie można pomóc ukochanemu dziecku, i że niezbędna jest pomoc kogoś nam nieznanego, kto nawet jeszcze o tym nie wie. Ale nie poddajemy się i walczymy. Działamy, by znalazł się Dawca dla Igora i innych dzieci oraz dorosłych chorujących tak jak Igor. Zarejestruj się do bazy potencjalnych Dawców szpiku DKMS. To będzie piękny prezent urodzinowy dla Igora i całej naszej rodziny” – apeluje Pani Magda.

10 minut dla życia

„Ze względu na pandemię korona wirusa nie mamy możliwości przeprowadzenia standardowej akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku z lokalnymi, ogólnodostępnymi punktami rejestracji, tak jak już niejednokrotnie robiliśmy na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Dlatego działamy 

w Internecie i umożliwiamy rejestrację poprzez stronę internetową dedykowaną Igorowi lub poprzez rejestrację w gronie najbliższych znajomych za pomocą tzw. Zestawu na 5, który można zamówić kontaktując się ze mną mailowo (anna.grad@dkms.pl) bądź telefonicznie pod numerem 22 882 95 74.” tłumaczy Anna Grad, koordynator z Fundacji DKMS.

Aby się zarejestrować, wystarczy kliknąć w link:

www.dkms.pl/sercem-dla-igora

i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Następnie należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej wykorzystując kopertę zwrotną.

Aby umożliwić rejestrację również swoim najbliższym znajomym i rodzinie wystarczy zamówić tzw. „Zestaw na 5!”,
w którym będą pakiety rejestracyjne umożliwiające rejestrację nawet 10 osób. 

Osoby, które chcą zamówić „Zestaw na 5!” proszone są o bezpośredni kontakt z koordynatorem Fundacji DKMS – Anna Grad, tel. 22 882 95 74, e-mail: anna.grad@dkms.pl Rejestracja jest całkowicie bezpłatna.