Do kiedy maseczki na twarz będą obowiązkowe w Polsce? Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, na konferencji prasowej podał termin noszenia maseczek w Polsce. Będzie ono obowiązkowe do czasu wyprodukowania szczepionki na koronawirusa. Naukowcy mówią, że szczepionka może być gotowa najwcześniej jesienią, a być może nawet dopiero za rok lub półtora.

Noszenie maseczek, a właściwie zakrywanie ust i nosa, w Polsce jest obowiązkowe od 16 kwietnia. Należy jednak pamiętać, że noszenie maseczki nie gwarantuje ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Maseczka bardziej zapobiega roznoszeniu wirusa. To skuteczne działanie zwłaszcza w przypadku osób, które nie wiedzą, że są chore.

Jak radzi WHO, przed założeniem maski należy umyć dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem. Zasłonić maską starannie usta i nos i przymocować ją tak, żeby szczeliny między twarzą a maską ochronną były jak najmniejsze. Należy unikać dotykania maski podczas jej noszenia. Jeśli przypadkiem dotkniecie maskę, należy umyć dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.