W dniu 17.10.2020 roku odbyła się uroczystość rozpoczynająca  X rok działalności w UTW Golczewie pod hasłem:  „Bezpieczny Senior w Regionie”.  Jubileuszową inaugurację przeprowadziliśmy  w wąskim gronie w wyjątkowych okolicznościach. Nie zabrakło  gratulacji i optymistycznych życzeń. Osobiście życzenia  przekazali:   Andrzej Swatowski  – Zastępca Burmistrza Golczewa,  w imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej życzenia i podziękowanie za współpracę przekazała Joanna Graczyk.

 Otrzymaliśmy listy gratulacyjne od   Anny Bańkowskiej – Członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, oraz Józefa Malca – Starosty Kamieńskiego.  Były życzenia od zaprzyjaźnionych Uniwersytetów  z Regionu.

W  przesłanym liście,  Tomasz Grodzki – Marszałek Senatu RP zwrócił uwagę na przypadającą  45 rocznicę  założenia pierwszego w Polsce Uniwersytetu Trzeciego Wieku przez prof. Halinę Szwarc. Gratulował  osobom współtworzącym ruch Uniwersytetów w Polsce,  w środowisku lokalnym, a także na poziomie regionalnym i krajowym.  

 Dr n. med. Ireneusz Mazurski, napisał: „Mam nadzieję, że pomimo przeszkód – kolejna dziesięciolatka będzie równie aktywna i owocna a jeśli warunki pozwolą to chętnie będę Was dalej wspomagał”. Chęć współpracy wyraził Jan Szewczyk  ze Szczecina,  artysta malarz,  wykładowca kursu rysunku i malarstwa, kurator plenerów malarskich z Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku, przekazał gratulacje, życzenia  zdrowia i wszelkiej pomyślności. 

Swoją obecnością zaszczycili Stefan Sitkowski – Przewodniczący  Rady Pożytku Publicznego w Golczewie, Konstanty Kmuk –  Przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Terenowe w Golczewie.

dr  Małgorzata Moś z US w Szczecinie z powodów osobistych nie mogła uczestniczyć w uroczystości.  W liście wspomniała: „To był naprawdę strzał w dziesiątkę a nasza  przyjaźń jest pięknym darem od losu. I niech tak zostanie jak najdłużej” i tego życzymy wzajemnie,  do spotkania! 

 Ciekawy i pouczający wykład inauguracyjny  pt. „Trudna młodzież – jak i gdzie szukać pomocy, czyli o odpowiedzialności wychowawczej dorosłych”,  wygłosił dr Paweł Popek z Uniwersytetu Szczecińskiego. Podczas Immatrykulacji Pan Doktor  wręczył  legitymację o numerze 109 słuchaczce z Gminy Przybiernów. Pani Irena poszerzyła  grono studentów UTW w Golczewie.  

W części artystycznej wystąpił   Wiesław Łągiewka – aktor, śpiewak z  Teatru Polskiego w Szczecinie. Koncert pt. „Piosenka jest dobra na wszystko” był dla nas miłym akcentem  w trudnym okresie izolacji. Szczególnie cieszyły nas piosenki radosne, liryczne, nostalgiczne, były też zapraszające  do wspólnej zabawy.  Dziękujemy  za uroczy koncert oraz za naukowy wykład.  

Z działalności UTW została opracowana  prezentacja. Prezentacja z Historią  Inauguracji w latach 2011 – 2019 potwierdziła,  że „życie dodane do lat jest sumą radości, energii i optymizmu” ( cyt. dr M. Moś z I Inauguracji 2011). 

Oglądając fotografie doświadczyliśmy wzruszających chwil, uświadomiliśmy ile się wydarzyło i w ilu relacjach byliśmy przez te piękne i niepowtarzalne lata.  

Opracowany pamiątkowy dokument z 10 inauguracji  zostanie nagrany na płyty  i przekazany słuchaczom i  sympatykom UTW   jako  „ślady naszej obecności”.   

Dziękujemy Pracownikom GOKiS w Golczewie – Wiktorii Kiełbasie za pomoc w opracowaniu prezentacji i druku materiałów konferencyjnych, za pomoc w organizacji uroczystości  Iwonie Nadolskiej i  Dorocie Opiła – Skubisz – Dyrektor. 

Dziękujemy za dobrą współpracę z Urzędem Miejskim i Biblioteką w Golczewie.

Szanowni Państwo, Słuchacze! Jeśli  epidemia pozwoli to – w  2020/2021 będziemy mogli  uczestniczyć w następujących formach aktywności:  Gimnastyce, zajęciach w zespole śpiewaczym „Maliny”, kursie poradnictwa konsumenta, kursie rysunku i malarstwa,  informatycznym, warsztatach tanecznych, wędrówkach pieszych. Cenimy nawiązaną   współpracę z  Wyższymi Uczelniami z US, ZUT, WSH TWP w Szczecinie. Udział w projekcie pn. „Społeczna odpowiedzialność nauki” z WSH TWP w Szczecinie pozwoli uczestniczyć w zajęciach z zakresu edukacji zdrowotnej, edukacji podróżniczej, plastycznej, technicznej, komputerowej i językowej oraz spotkań z kulturą. Uczelnia zabezpieczyła środki na zajęcia, wykłady, transport i bilety wstępu  do  Teatru Polskiego, Współczesnego, Filharmonii, Opery w Szczecinie.

 Nasze plany, marzenia realizujemy dzięki środkom pochodzącym ze składek członkowskich i od lokalnych sponsorów, głównie Pana Wiesława Żelka, Ludwika i Bartosza  Sadłocha, a także pozyskanych środków w konkursach z Urzędu Marszałkowskiego, w ramach którego  obecnie realizujemy projekt pt. „Bezpieczny Senior w Regionie”, jesteśmy także uczestnikami zadania  publicznego pt. „Aktywny Senior” z programu ASOS we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Inicjatyw Edukacyjno Społecznych ze  Szczecina.

Podczas uroczystości można było podziwiać kolekcję 26 prac pt. „MetaFIZYKA obrazu” oraz pracę  z zakresu „Socjo-ART” – przedstawiająca prawo do własności,  miejsca, formy i koloru. Obrazy powstały podczas VI Letniej Szkoły Seniora w  Dziwnówku (sierpień 2020) pod kierunkiem art. Jan Michała Szewczyka. Kolekcja stanowi  wystawę wędrującą,  która odwiedzi urzędy, biblioteki, ośrodki kultury. W Golczewie otwarcie wystawy w dniu  03.11.br. w „Małej Galerii” w  GOKiS. Wystawa dostępna  do 30.11.2020r.

Specjalnie na uroczystość  zostały dla uczestników konferencji przygotowane pamiątki: torebki ekologiczne z nadrukiem upamiętniającym wydarzenie wg  projektu  graficznego  Dominiki Odrowąż – Absolwentki Akademii Sztuki w Szczecinie. Zabezpieczyliśmy także w  uszyte przez słuchaczki z Golczewa i Czarnogłów maseczki.  Ozdobne breloczki   na sklejce wykonały: Helena i Marian Włodarczykowie, Maria Sadłocha, Marianna Michalak i Zygmunt Kołodziński. Zachwyt wzbudziły  dekoracyjne wazony z cementu  przygotowane przez Mariannę Michalak i Helenę Włodarczyk z UTW w Golczewie.

W miłej atmosferze,  dobrych emocji i pozytywnej energii degustowaliśmy pyszny  tort i ciasteczka   z cukierni – piekarni – Pana Wiesława Żelka z Kamienia Pomorskiego. Za słodkości i  dary  z pasieki Państwa Elżbiety i Zbigniewa Król – Darczyńcom serdecznie dziękujemy! 

Na rozpoczynający się X rok działalności w UTW w Golczewie życzenia: aby praca w nowym roku przyniosła nam wszystkim satysfakcję, wiele pomyślnych dni, dobre  samopoczucie oraz zdrowie i abyśmy spotkali się na zakończenie działalności w dniu 05 czerwca 2021 roku. Do zobaczenia!!! 

Opracowanie   – Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie