Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce rośnie z dnia na dzień. Coraz więcej osób jest też poddanych kwarantannie. Eksperci apelują, byśmy zostali w domu. Jak pogodzić ten apel z głosowaniem w wyborach prezydenckich? Opozycja apeluje, by w związku z epidemią przesunąć termin wyborów. Jarosław Kaczyński z kolei twierdzi, że nie ma powodów do tego, aby wybory odbyły się w innym terminie.

– Mamy do czynienia z sytuacją, która potwierdza tezę, że wybory w tej chwili w Polsce mogą się odbyć. Ci, którzy twierdzą inaczej, po prostu kierują się całkowicie partykularnymi względami, które w gruncie rzeczy godzą w konstytucję. Odłożenie wyborów z punktu widzenia konstytucji jest wydarzeniem zupełnie nadzwyczajnym. Muszą być do tego powody, a takich powodów w tej chwili w oczywisty sposób nie ma – stwierdził prezes PiS.

Z jednej strony słyszymy apele o tym, że wszyscy powinni pozostać w domu. Ogranicza się funkcjonowanie restauracji, zamyka kina czy galerie handlowe. Mamy zakaz gromadzenia się powyżej 50 osób, ministrowie pracują zdalnie. Czy sytuacja jest zupełnie normalna i pozwoli na powołanie rzeszy członków komisji wyborczych i sprawne przeprowadzenie wyborów?

Czy będziesz głosować w wyborach prezydenckich jeżeli odbędą się w zaplanowanym majowym terminie?

Zobacz wyniki