W nocy z wtorku na środę Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy, który jest załącznikiem do postanowienia marszałek Sejmu ws. zarządzenia wyborów prezydenckich – podaje Onet.pl na podstawie doniesień Polskiej Agencji Prasowej. Zgodnie z kalendarzem wybory mają odbyć się 28 czerwca.

Według kalendarza wyborczego zaopiniowanego pozytywnie przez PKW, w piątek 5 czerwca mija termin na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych. Chęć ponownego udziału w wyborach muszą również zgłosić komitety, które złożyły zawiadomienie przed 10 maja. Do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć 100 tys. podpisów pod listami poparcia – informuje Onet.pl na podstawie doniesień PAP.

Obwodowe komisje wyborcze mają zostać powołane przez komisarzy wyborczych najpóźniej do 15 czerwca. Do 21 czerwca PKW będzie mogła wydać uchwałę na wniosek ministra zdrowia ws. ewentualnego wprowadzenia wyłącznego głosowania korespondencyjnego na terenie co najmniej jednej gminy. Do piątku 26 czerwca osoby głosujące korespondencyjnie w kraju będą mogły wrzucić koperty zwrotne z głosami do skrzynek pocztowych. Głosowanie w lokalach wyborczych ma odbyć się w niedzielę 28 czerwca w godz. 7-21. Tego dnia do obwodowych komisji wyborczych zostaną również dostarczone koperty od osób głosujących korespondencyjnie (przez Pocztę Polską, urzędy gmin, osobiście lub za pośrednictwem innych osób).

Termin wyborów prezydenckich nie został jeszcze formalnie ogłoszony. Ma to zrobić marszałek Sejmu Elżbieta Witek.