Projekt przywrócenia niedziel handlowych wpłynął już do Rady Dialogu Społecznego. Ma być rozpatrywany jeszcze w tym tygodniu. Sklepy mają znów być otwarte w niedziele, a pracownikom mają przysługiwać dwie wolne niedziele w miesiącu – to projekt ustawy przygotowany przez pracodawców, do którego dotarł „Fakt”.

Branża handlowa od wybuchu pandemii domaga się przywrócenia handlu w niedziele, upatrując w tym sposobu na walkę ze skutkami pandemii. Z informacji, do których dotarł „Fakt” wynika, że zakaz handlu w niedzielę miałby zostać zniesiony czasowo – na czas epidemii oraz 180 dni po jej odwołaniu.

Jednym z powodów wprowadzenia zakazu handlu w 2018 r. była chęć zagwarantowania pracownikom wolnego w niedziele. Stąd w projekcie, o którym mowa, znajduje się punkt mówiący o gwarantowanych dwóch wolnych niedzielach w miesiącu. Jeszcze kilka tygodni temu minister Jadwiga Emilewicz, zapytana o szanse na poluzowanie zakazu, powiedziała, że „dziś rząd nie rozważa takiego scenariusza”. Jak dodała, stan konsumpcji, jaki osiągamy dziś, jest porównywalny z tym, co mieliśmy na początku roku, przed pandemią.