Przestępcy działający metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”, nadal oszukują – szczególnie osoby starsze. Wczoraj, odnotowano cztery telefoniczne próby oszustwa. Na szczęście okazały się one nieskuteczne. Czujni seniorzy nie dali się oszukać i natychmiast poinformowali o wszystkim Policję.

W środę (29.01.2020 r.), na terenie Wolina odnotowano cztery telefoniczne próby oszustwa metodą „na wnuczka”. Za „cel” obrane zostały osoby starsze.

Schemat działania w takich sytuacjach zazwyczaj jest bardzo zbliżony. Dzwoniący oszust podaje się za członka rodziny, który ma kłopoty. Następnie prosi o pomoc finansową, a pieniądze poleca przekazać „policjantowi” lub „kurierowi”, który się po nie zgłosi. Połączenie odbywa się przeważnie przez telefon stacjonarny.

Podobnie było w przypadku wolińskich seniorów. Na całe szczęście zachowali czujność, nie dali się zwieść oszustom, których próby okazały się nieskuteczne. Seniorzy odmówili udzielenia pomocy i rozłączyli się. O zdarzeniach, niezwłocznie poinformowali kamieńską Policję, która prowadzi czynności zmierzające do zatrzymania sprawców.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Jej głównym celem, jest uświadamianie osób starszych o grożącym im niebezpieczeństwie. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim systematycznie prowadzą spotkania profilaktyczno-edukacyjne z osobami starszymi. Ostrzegają, a także tłumaczą, jak nie dać się oszukać, a także jak zachować się w takich i podobnych sytuacjach.

Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę! W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji!

st. sierż. Aleksandra Berenda