Rada Gminy Świerzno jednomyślnie podjęła decyzję w sprawie przyszłorocznego budżetu gminy. Jak przekonywał Wójt Radosław Drozdowicz 2020 roku to trudny czas związany z szeregiem dodatkowych obciążeń finansowych nałożonych przez Państwo, rok w którym trzeba będzie zmierzyć się z obecnym kształtem sieci szkół ale także czas szeregu inwestycji.

– To budżet odpowiadający naszym wszystkim bieżącym potrzebom. Rok 2020 nie będzie należał do najłatwiejszych. To będzie czas zanim zaczniemy otrzymywać podatki z tytułu farmy wiatrakowej. Będzie to jednak rok inwestycji takich jak przebudowa drogi w Gostyniu, wybudujemy drogę w Świerznie z 80% dofinansowaniem. Będzie to też rok trudnych decyzji, bowiem będziemy musieli podjąć decyzję na temat sieci szkół w naszej gminie. To nieuniknione, więc ta sytuacja nastąpi – zaznaczył Wójt.

Jak tłumaczył Drozdowicz, 2020 rok to czas w którym gmina odczuje spadek dochodów związanych z ulgami podatkowymi, wzrostem płacy minimalnej czy też kosztów energii elektrycznej.

Znaczący będzie wzrost kosztów utrzymania oświetlenia ulicznego. Wyniesie on aż 60% w stosunku do roku obecnego! Budowa oświetlenia ulicznego, to także coś z czym będziemy musieli zmierzyć się w 2020 roku. Taka decyzja jest nieunikniona a skutki jej niepodjęcia będą fatalne. Kończymy 2019 rok i w przeciwieństwie do 2018 roku zamykamy go bezpiecznie. Z tego powodu jestem niesamowicie zadowolony, za co dziękuje Skarbnikowi i zespołowi urzędników którzy na to pracowali. 2019 rok był dobry, bo wykorzystaliśmy wszystkie możliwości pozyskania zewnętrznych środków finansowych, jak chociażby uzyskanie środków z lasów państwowych na drogę w Trzebieradzu. Udało mi się także pozyskać ponad 500 tys. złotych dodatkowych środków z tytułu darowizn i dofinansowań, to pomogło zrealizować budżet poprawnie – zaznaczył Radosław Drozdowicz.