Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów po raz kolejny zaprasza uczniów szkół podstawowych z woj. zachodniopomorskiego do udziału w lekcjach przyrodniczych prowadzonych na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Jednocześnie wszystkie szkoły mogą zgłaszać się do konkursu, w którym nagrodą jest doposażenie pracowni przyrodniczej. 

Projekt „Zupełnie inna lekcji przyrody” realizowany jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. Wyjątkowe położenie obiektu – w sercu Wolińskiego Parku Narodowego oraz na skraju klifowego wybrzeża Morza Bałtyckiego – pozwala na obserwowanie jedynego w swoim rodzaju środowiska naturalnego. Zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych (od klasy I wzwyż) z obszarów wiejskich i miast do 20 tys. mieszkańców z woj. zachodniopomorskiego. 

Uczestnicy projektu mają niepowtarzalną okazję, aby wcielić się w rolę odkrywców i badaczy i poznać otaczającą ich przyrodę. Jednodniowe zajęcia edukacyjne są połączeniem badań terenowych z doświadczeniami i obserwacjami powadzonymi m.in. w profesjonalnie wyposażonym laboratorium. Lekcje są przygotowane i prowadzone przez ekspertów z dziedziny nauk biologicznych, a ich zakres obejmuje bardzo różnorodne zagadnienia i tematy przyrodnicze: od badania i porównywania próbek wody, poprzez poznawanie bioróżnorodności Wolińskiego Parku Narodowego, aż po geoekosystem plaż, wydm i klifów.  

Zapisy na zajęcia, które prowadzone będą w terminie od 10 marca do 18 czerwca 2020, prowadzone są za pośrednictwem strony Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów: www.centrum-grodno.pl. Na stronie dostępny jest też harmonogram zajęć oraz tematy realizowanych zajęć. Dotychczas w zajęciach prowadzonych przez Fundację EFRWP od 2016 roku w CWM Grodno udział wzięło już ponad 8000 uczniów. Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny.

Konkurs ,,Szkolna Zupełnie Inna Lekcja Przyrody”

Wszystkie szkoły z województwa zachodniopomorskiego mogą także wziąć udział w konkursie pt. „Szkolna Zupełnie Inna Lekcja Przyrody”. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu scenariusza zajęć przyrodniczych i ich zrealizowaniu poza budynkiem swojej szkoły – wśród dzikiej lub półdzikiej przyrody, np. w lesie czy na łące. Warunkiem udziału w konkursie jest przeprowadzenie zajęć metodą badawczą oraz z użyciem sprzętu badawczego. Konkurs trwa do 15 czerwca 2020 roku zgodnie z zasadami regulaminu dostępnego tutaj: http://bit.ly/2Srsqo1

7 szkół, które wykażą się najbardziej kreatywnymi pomysłami na zajęcia, zostanie nagrodzonych sprzętem do pracowni przyrodniczej o wartości 2000 zł. Szczegóły oraz regulamin dostępne są na stronie Centrum: www.centrum-grodno.pl