– Blisko dwie trzecie Polaków uważa, że wiedza finansowa jest potrzebna, ale ponad połowa z nas nie zdaje sobie sprawy, że przez inflację pieniądze tracą na wartości – informuje platforma Kapitalni.org, komentując wyniki testu wiedzy finansowej.

Tegoroczny test, prowadzony przez firmę Maison&Partners dla platformy Kapitalni.org wypadł najgorzej od trzech lat. 80 proc. badanych dobrze ocenia swoje kompetencje w zarządzaniu domowym budżetem. Uczestnicy testu deklarują, że znają się na transakcjach bezgotówkowych czy płatnościach internetowych. Zaledwie 5 proc. ocenia swoją wiedzę o prowadzeniu firmy jako dużą.

Ponad połowa deklaruje, że czuje się bezradna w kwestiach związanych z podatkami, pożyczkami, kredytami czy wychodzeniem z długów. Ponad połowa badanych nie potrafi znaleźć najkorzystniejszej oferty pożyczki, a 61 proc. nie wie, co to jest okres bezodsetkowy. Ponad połowa nie ma świadomości, że w przypadku negatywnej decyzji w sprawie wniosku kredytowego ma prawo domagać się uzasadnienia.

Ponad połowa ankietowanych nie zdaje sobie sprawy z tego, że z powodu inflacji pieniądze na nieoprocentowanym koncie tracą na wartości. Znacznie lepiej Polacy radzą sobie z zagadnieniami dotyczącymi ochrony danych osobowych. 85 proc. badanych wie, że w przypadku posłużenia się przez kogoś ich danymi osobowymi powinni zgłosić się na policję i unieważnić dowód osobisty.