szczepienie-dziecka_346881

Z 300 do 400 wzrosła liczba osób w naszym województwie wzrosła liczba osób, które decydują się nie szczepić swoich dzieci. W powiecie kamieńskim od tego obowiązku w tym roku uchylają się 24 osoby. Najwięcej, bo 10 z nich zamieszkuje w gminie Międzyzdroje. Problemu ze szczepieniami nie odnotowano w Golczewie – informuje Sanepid. 

Kontrolę nad realizacją szczepień sprawuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. To ta instytucja ma prawny obowiązek podejmowania wszelkich czynności zmierzających do zastosowania przewidzianych prawem środków egzekucyjnych w celu nakłonienia osoby uchylającej się od wykonania obowiązku szczepień ochronnych.

W powiecie kamieńskim na koniec III kwartału 2016 roku zarejestrowano 24 osoby uchylające się od wykonania obowiązku szczepień. W gminie Kamień Pomorski jest 8 takich osób, gminie Wolin – 4, gminie Międzyzdroje – 10, gminie Dziwnów – 2. Problemu ze szczepieniami nie odnotowano w gminie Golczewo.

– W 2016 roku Powiatowy Inspektor Sanitarny wystosował 27 wniosków do Wojewody Zachodniopomorskiego o egzekucję administracyjną obowiązku szczepień, 27 tytułów wykonawczych egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym. Wojewoda nałożył na uchylających się 26 grzywien na łączną sumę 7800 złotych – informuje Anna Banasiak z kamieńskiego Sanepidu.