Senatorowie na posiedzeniu doprecyzowali zasady dotyczące pierwszeństwa pieszych przy wchodzeniu na pasy, a także zakazu korzystania z telefonu w tym czasie. Zmiany czekają także kierowców. Senatorowie zdecydowali m.in. o tym jaka ma być dozwolona odległość między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.
Za nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym wraz z poprawką było 95 senatorów, dwóch zagłosowało przeciwko i dwóch wstrzymało się od głosu. Wcześniej – na wtorkowym posiedzeniu – Senacka Komisja Infrastruktury wniosła o wprowadzenie poprawki doprecyzowującej jeden z przepisów. Zgodnie z propozycją legislatorów, w przepisie zabraniającym podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych korzystania z telefonu lub podobnego urządzenia elektronicznego, doprecyzowano, że dotyczy on nie tylko sytuacji przechodzenia przez przejście, ale również wchodzenia.
Nowela zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście” – napisano w ustawie. Jak dodano, pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.
W nowelizacji przepisów zawarto zapis, zgodnie z którym podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.
Zmiany wprowadzają także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.
Nowe przepisy ujednolicają także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/h bez względu na porę doby. Obecnie w godzinach nocnych (godz. 23-5) dopuszczalną prędkością maksymalną jest 60 km/h. Jak wskazywali autorzy projektu, różnica prędkości między 50 a 60 km/h ma istotne znaczenie w kontekście długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.
Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku.
8 komentarzy
Anonim mówi:
Lut 21, 2021
o godzinie 10:01
Dlaczego większość rowerzystów w Kamieniu nie korzysta ze ścieżek rowerowych, tylko zajmują jezdnię ? Niebezpieczeństwo stwarzają również zakapturzone kobiety, przejeżdżające na rowerze po przejściu dla pieszych !
Anonim mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 20:34
Jazda po mieście samochodem to będzie tragedia po tym.
Dupa zbita. mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 19:13
Kto nie zwolni w terenie zabudowanym, będzie miał poważne problemy.
Anonim mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 16:20
Komu te 60 km/h od 23 do 5 rano pewnie jakiś poseł prowadzi bujne życie nocne i boi się że wracając na czworakach jeszcze ktoś go rozjedzie
Anonim mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 14:02
Połowa ze 100 km to 50 km :-)
Ja mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 18:54
Idiotyzmow ciąg dalszy!!
Kamienianin mówi:
Lut 21, 2021
o godzinie 7:05
POŁOWA SZYBKOŚCI OBLICZANA W METRACH ,jedziesz 100km zachowujesz odległość 50m od poprzedzającego pojazdu ..proste?
Anonim mówi:
Lut 21, 2021
o godzinie 12:00
Ciekawe skąd ludzie wiedzą ile to jest 50 metrów?
Miarka w oczach czy jak?
Wszędzie na świecie odległości podawane są w sekundach, tak wyjaśniając prawidłowy odstęp od poprzedzającego pojazdu to 3 sekundy, czas dla obydwu pojazdów biegnie tak samo więc jak czytam co niektórych ekspertów i te idiotyzmy że polowa prędkości to mnie krew zalewa