92 zł — o tyle więcej po przyszłorocznej waloryzacji będzie otrzymywać statystyczny polski senior. Rekordziści mogą liczyć na niemal 400 zł. W sumie zmiany czekają 10 mln Polaków. 3,84 proc. – na taką waloryzację w 2021 roku stawia rząd Prawa i Sprawiedliwości. Plan zaprezentowała Rada Ministrów, która przyjęła wstępne założenia budżetowe. Na podwyżkę emerytur trafi ponad 9 mld zł.

To jeszcze nie jest oficjalna decyzja, na razie to tylko wstępny plan. Dla seniorów oznacza on kilkadziesiąt złotych podwyżki. I tak osoba ze świadczeniem 1,2 tys. zł brutto, po marcowej waloryzacji zobaczy na koncie o 46 zł 8 groszy więcej. W ciągu roku to zysk o wartości 552 zł brutto. Senior z rentą lub emeryturą o wartości 2 tys. zł, od marca przeszłego roku będzie dostawał 2 tys. 76 zł. Jego miesięczny zysk to dokładnie 76 zł 80 groszy. W ciągu roku na koncie zobaczy 921 zł więcej.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w czerwcu średnia emerytura w Polsce wynosiła dokładnie 2 tys. 482 zł i 25 groszy. Statystyczny polski emeryt dostanie zatem podwyżkę wynoszącą 95 zł.