„Walczymy teraz o to, aby Święta Bożego Narodzenia można było spędzić normalnie, tak jak w ostatnich latach” – podkreśla w rozmowie z RMF FM szef grupy rządowych doradców epidemiologicznych profesor Andrzej Horban. Przyznaje, że jeżeli uda się utrzymać spadek liczby nowych zakażeń, niektóre obowiązujące restrykcje mogą zostać w połowie grudnia poluzowane.

W czwartek według danych resprtu zdrowia w naszym kraju potwierdzono ponad 22,5 tys. zakażeń koronawirusem i 275 zgonów. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że poprzedniej doby zanotowano ponad 24 tys. nowych przypadków, 419 osób zmarło. W świetle aktualnych danych – według prof. Andrzeja Horbana – zmniejsza się prawdopodobieństwo lockdownu. Możliwe jednak, że obowiązujące restrykcje, m.in. w galeriach handlowych, restauracjach i na siłowniach, będą przedłużone do połowy grudnia.

Jak tłumaczy epidemiolog, chodzi o to, by utrzymać spadkowy trend i poluzować obostrzenia przed Bożym Narodzeniem. Jeżeli nadal będzie to działało, społeczeństwo będzie dopasowywać się do zaleceń tak jak teraz, to należy spodziewać się w ciągu tygodnia czy dwóch spadku liczby zakażeń, zmniejszenia transmisji. O to nam teraz chodzi – podkreśla w rozmowie z RMF FM profesor Andrzej Horban.