Zupełnie nowa obwodnica Dargobądza, trasa biegnąca przez większość swojego odcinka tuż przy obecnej S3, nowe zjazdy oraz kolejny usytuowany tuż obok obecnego most w Wolinie. Najprawdopodobniej w wariancie 4 zostanie wybudowany 17 kilometrowy odcinek Dargobądz – Troszyn. Cała trasa ma być gotowa do 2024 roku.

Po publikacji dotyczącej budowy odcinka S3 na wysokości Brzozowa, nasi Czytelnicy zaczęli nadsyłać pytania dotyczące tego, jak będzie wyglądać planowany przebieg trasy w Gminie Wolin. Dziś już wiemy, że powstanie tam trzeci most, a większość trasy będzie przebiegała równolegle do obecnej „ski”. I tak powstanie zupełnie nowy odcinek drogi nieopodal Dargobądza. W pewnym momencie złączy się on z istniejącą trójką.

Prawdziwa rewolucja nadejdzie jednak na wysokości Wolina. Powstaną dwa nowe węzły Wolin Zachód i Wolin Wschód. Tuż obok istniejącej trasy S-3 usytuowanej na nasypie oraz moście, powstanie kolejna.

Dalej droga będzie biegła wzdłuż obecnie istniejącej trójki, aby w Troszynie połączyć się z istniejącą już obwodnicą. Odcinek Świnoujście – Dargobądz to jeden z dwóch odcinków realizacyjnych S3 Świnoujście-Troszyn o łącznej długości 33 km. Przetargi na oba odcinki zostały ogłoszone na początku grudnia ubiegłego roku.

Na etap projektowania i uzyskiwania decyzji administracyjnych przewidziano 17 miesięcy od daty podpisania umowy. Roboty budowlane potrwają 19-22 miesięcy (skrócenie tego okresu to jedno z kryteriów przetargu). Z czasu realizacji robót budowlanych będą wyłączane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca).