– W przyszłym tygodniu rozpoczynamy szczepienia nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach i żłobkach – zapewnił Michał Dworczyk, podczas czwartkowej konferencji. Jak poinformował, 6 lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki AstraZeneca. Minister Przemysław Czarnek zachęcał nauczycieli, by zaszczepili się już w lutym.

Od poniedziałku rozpoczną się zapisy na szczepienia nauczycieli – poinformował minister edukacji Przemysław Czarnek. W pierwszej kolejności będą szczepieni nauczyciele pracujący obecnie w systemie stacjonarnym – dodał. W poniedziałek rozpoczną się zapisy 2 kanałami – elektronicznie nauczycieli i opiekunów pracujących w żłobkach, którzy będą chcieli teraz zaszczepić się przeciw Covid-19.

Czarnek mówił na konferencji prasowej, że od przyszłego tygodnia, od poniedziałku, każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić się do dyrektora swojej szkoły. A dyrektorzy – jak kontynuował – korzystając z Systemu Informacji Oświatowej będą mogli „jednym kliknięciem” zgłosić i zarejestrować nauczyciela do szczepienia. A następnie przez tych samych dyrektorów placówek oświatowych będzie komunikat dla nauczycieli, kiedy i gdzie mają się zgłosić już do szczepienia – mówił Czarnek.

Podkreślał, że procedura jest bardzo prosta i wystarczy, że nauczyciele zgłoszą się do swoich dyrektorów. Koleje grupy zawodowe będą obsługiwane w dalszej kolejności – poinformował Czarnek pytany o szczepienia pozostałych pracowników szkół, woźnych, czy obsługi kuchni. Dworczyk poinformował, że nauczyciele i opiekunowie będą szczepieni w szpitalach węzłowych. Szczegóły szczepień będą ustalane pomiędzy dyrekcjami szkół a przedstawicielami szpitali węzłowych.