W nocy z piątku na sobotę – czyli z 12 na 13 czerwca – Polska zniesie kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej dla mieszkańców strefy Schengen – dowiedziała się nieoficjalnie w Komisji Europejskiej korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon.

Zaczynając od 13 czerwca Polska znosi kontrole i restrykcje w podróżowaniu na wewnętrznych granicach Schengen – potwierdził rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz w rozmowie z korespondentką RMF FM Katarzyna Szymańską – Borginon. Taką informację, przekazały polskie władze mailowo unijnej komisarz ds. wewnętrznych – powiedział rzecznik KE.

Informację, że od soboty 13 czerwca otwieramy granice na państwa UE, potwierdził premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o granice z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Od tego momentu nie będzie już obowiązkowa dwutygodniowa kwarantanna po wjeździe do Polski.

Polska znosi granice w sposób niedyskryminujący, czyli dla wszystkich obywateli krajów Schengen – czyli także na przykład dla Włochów. Oznacza to, że Polacy od soboty 13 czerwca będą mogli swobodnie podróżować do tych krajów strefy Schengen, które się dla Polaków otworzą. Polska dotrzymała więc nieformalnego terminu wyznaczonego przez Komisję Europejską. Bruksela mówiła, że zniesienie kontroli powinno nastąpić do końca miesiąca.

Wiele krajów, takich jak Belgia, postanowiło, że zniosą kontrolę od 15 czerwca. Nie będzie także żadnych utrudnień w tranzycie.