W filii WSPR w Międzyzdrojach powstaje pierwszy w kraju, należący do Pogotowia, Ośrodek Symulacji Medycznych. Będą się w nim szkolić ratownicy medyczni z Pomorza Zachodniego wspólnie z kolegami po fachu z Niemiec.

Na początku tego roku rozpoczęły się lekcje, w trakcie których ratownicy medyczni WSPR uczyli się języka niemieckiego. Ich koledzy po fachu z Niemiec, uczyli się natomiast języka polskiego. Wszystko po to, aby ułatwiać współpracę i komunikację pomiędzy polskimi i niemieckimi medykami w sytuacjach ratowania ludzkiego życia i zdrowia w trakcie transgranicznych akcji ratunkowych po obu stronach granicy. Zdobyte umiejętności językowe ratownicy medyczni z Polski i Niemiec będą mogli wkrótce przetestować w praktyce podczas wspólnych szkoleń w Ośrodku Symulacji Medycznych. Ośrodek ten powstaje właśnie w filii WSPR w Międzyzdrojach. Mabyć gotowy na początku przyszłego roku. Teraz trwa jego wyposażanie. Na miejscu zamontowany został już symulator przedziału medycznego karetki – to tylna część ambulansu, wyposażona i wyglądająca dokładnie tak samo, jak prawdziwa karetka. Symulator został zamontowany na specjalnym podnośniku, który sprawia, że ratownicy przebywający w środku, czują się jak podczas prawdziwej jazdy ambulansem. Odczuwalne są więc wszelkie nierówności na drodze, zakręty czy hamowanie.

W Ośrodku Symulacji Medycznych wkrótce znajdą się także symulatory pacjentów: mobilny symulator urazowy, symulator ratunkowy pacjenta, symulator porodowy, osłuchowy, a także symulator pediatryczny i symulator niemowlęcia.Nowoczesne symulatory pacjenta to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania odzwierciedlające żywego człowieka, w tym jego fizjologię, ciało i oddziaływanie na podawane związki farmakologiczne. Mówiąc najprościej symulatory wyglądają i reagują jak żywi pacjenci – mrugają oczami, porusza się ich klatka piersiowa, wydają dźwięki, krwawią, można zmierzyć ich puls, podać im leki itd. Posiadanie tak nowoczesnych symulatorów umożliwi przeprowadzenie ćwiczeń z często występującymi schorzeniami, jak i niecodziennymi sytuacjami, bez jakiegokolwiek narażenia chorych.

Pomieszczenia, w których znajdować się będą symulatory, zostaną wyposażone w urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk. Dzięki temu po zakończonych ćwiczeniach, będzie można je dokładnie ocenić, przeanalizować postępowanie zespołu i wyciągnąć konstruktywne wnioski.

Zarówno lekcje językowe dla ratowników medycznych, jak i powstanie Ośrodka Symulacji Medycznych oraz treningi symulacji, które się w nim odbędą, są realizowane w ramach projektu INTERREG VA „Zintegrowane transgraniczne Ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii”. W ramach tego projektu który został nazwany InGRiP przewidzianych jest ok. tysiąc treningów z symulacji medycznej.