8 maja 1945 roku – dokładnie 75 lat temu – zakończyła się II wojna światowa w Europie. Ofensywa sowiecka, trwająca od połowy 1944 roku, zmusiła w końcu Niemców do kapitulacji. Podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec definitywnie kończył działania wojenne. Z powodu pandemii koronawirusa obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej miały skromniejszy charakter niż wcześniej planowano.

 

Przez całą zimę 1944/1945 Niemcy próbowali jeszcze stawiać opór, ale bezskutecznie. Nie mieli już szans na wygranie wojny. 30 kwietnia Hitler i Ewa Braun popełnili samobójstwo, a sowiecka flaga pojawiła się nad Reichstagiem. Ostatecznie 8 maja 1945 roku, po podpisaniu aktu kapitulacji, III Rzesza zakończyła działania zbrojne. II wojna światowa, trwająca od września 1939 roku, została zakończona. Niestety, z powodu upływu czasu, coraz mniej jest już osób, które pamiętają tamten dzień.

Z okazji 75. rocznicy obchodów II wojny światowej na Cmentarzu Wojennym w Kamieniu Pomorskim, na którym spoczywa 124 polskich i 810 radzieckich żołnierzy poległych w walkach o Pomorze Zachodnie w 1945 roku samorządowcy oraz przedstawiciele kombatantów i duchowieństwa dokonali symbolicznego złożenia wiązanek kwiatów.