W dniach (23-30.08.2020), odbyła się kolejna edycja pt. „Bezpieczny Senior w Regionie”. Mimo niesprzyjającej aury, trochę deszczu, trochę słońca i mimo zaostrzonych warunków epidemicznych, VI Letnia Szkoła Seniora odbyła się i dziś wspominamy siedmiodniowy pobyt w integracji, przyjaźni i prezentacji pasji.

Do „Szkoły Seniora” w OW Familijni w Dziwnówku przyjechali Słuchacze z 17 Uniwersytetów III Wieku: z Golczewa, Pyrzyc, Gryfina, Nowogardu, Białogardu, Barlinka, Szczecina, Szczecinka, Myśliborza, Koszalina, Polic, Gryfic, Zielonej Góry, Stargardu, Goleniowa, Bornego Sulinowa i Miedzichowa z Województwa Wielkopolskiego.

Od lat spotkanie cieszyło się dużą popularnością i tym razem w szczególnym czasie przyniosło ulgę i możliwość wspólnych przeżyć, w bezpośrednie kontakty z psychologiem i dietetykiem. Każdego dnia towarzyszyły nam warsztaty połączone z wykładami na temat: Dieta a zdrowie, Jak radzić sobie ze stresem, Syndrom zmęczonych nadnerczy, W poszukiwaniu korzeni, Postępowanie dietetyczne w wybranych jednostkach chorobowych, Sztuka (nie) wybaczania, Czy słuchasz swojego ciała, Zrozumieć uzależnienie, Jak uchronić się przed wirusem, Co nas łączy, oraz warsztaty uważności i bycia szczęśliwym, można było także skorzystać z indywidualnych konsultacji z Olą Horoszko- Klusek z Gabinetu Psychodietetyka – ParasOlka Balanced Body School z Kamienia Pomorskiego.

Pobyt został wzbogacony poprzez działania twórcze m.in. warsztaty malowania na sklejce i drewienku – ozdobna zawieszka do breloczka na pamiątkę, można było ozdobić kamień znaleziony nad morzem, warsztaty poprowadziła Dominika Odrowąż ze Szczecina, art. mal. , autorka opracowań graficznych – kalendarzy, widokówek, plakatów, znaków identyfikacyjnych (na torebkach ekologicznych i koszulkach).

Nie zabrakło warsztatów tanecznych z zakresu choreoterapii – tańce integracyjne i relaksacyjne dla grupy ( belgijka, zorba, towarzyskie), które przeprowadziła Magdalena Zynda – Lis, dyplomowany pedagog tańca z UTW w Barlinku, dbając o bezpieczeństwo i dobrą zabawę. Oprócz tego grupa taneczna pod kierunkiem Pani Magdy oczarowała Seniorów niezapomnianym występem. Wspominamy – ciekawe układy taneczne, piękne stroje, grację i wdzięk tancerzy.

Swoją obecnością zaszczycił Wiesław Łągiewka – Aktor Teatru Polskiego w Szczecinie. Podczas warsztatów teatralnych można było skorzystać z ćwiczeń z zakresu dykcji, oddechu, wymowy, interpretacji oraz zasad poruszania się na scenie. Na zakończenie z autorskich tekstów, dialogów, przygotowanych przez Seniorów, pod kierunkiem Pana Wiesława powstał Alfabet Emeryta z hymnem „Bo w Dziwnówku” do śpiewanej piosenki Jożin z Bażin. W podsumowaniu warsztatów, prezentacja scenek, czytanie fraszek Jana Sztaudyngera polskiego poety i satyryka. Sztaudynger, jak podkreślał Pan Wiesław – czerpał inspiracje z życia. Dlatego jego utwory przypadły nam do gustu. Kunszt gry aktorskiej Pana Wiesława mogliśmy podziwiać podczas recitalu „Wieczór z OB. Wiesiem”. Uczta duchowa, radosna i porywająca do wspólnych śpiewów, pozostanie na długo w naszej pamięci.

Odbył się plener malarski pt. „META – fizyka obrazu” pod kierunkiem Jana Szewczyka art. mal. ze Szczecina . Nad tematem pochyliło się 24 osób z 11 UTW ( Golczewa, Szczecina, Pyrzyc, Polic, Gryfic, Koszalina, Szczecinka, Bornego Sulinowa, Barlinka, Zielonej Góry, Goleniowa). Powstały prace malowane na płótnie, w formacie 50x 70, będą stanowiły kolekcję wystawy wędrującej, która odwiedzi instytucje kultury, siedziby UTW i urzędy. Prace zostaną zamieszczone w Kalendarzu na 2021r, będzie podsumowaniem wydarzenia, pamiątką spotkania nas w cudownym miejscu i czasie. Oprócz tego Pan Jan przeprowadził akcję plastyczną z zakresu SOCJO – ART. „Dziwnówek 2020”. Uczestnik wybrał kolor i formę , którą naniósł na płaszczyznę obrazu w formacie 150 x 70, w ten sposób „zaznaczył swoje prawo własności” ( art.64.Konstytucji), powstał ciekawy „abstrakcyjny geometryczny obraz” jako ślad naszej obecności.

Dodatkowo, dużym zainteresowaniem cieszył się niezwykły warsztat pt. „Haft matematyczny”, który poprowadziła Helena Ciborowska z UTW w Szczecinie. Powstały kartki okolicznościowe i mini obrazki, wiele osób sygnalizowało, że będą kontynuować aktywność w swoich Uniwersytetach i oto chodziło aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Poznaliśmy dobre praktyki poprzez stoiska promocyjne rękodzieła, przygotowane przez poszczególne Uniwersytety z Golczewa, Szczecina, Nowogardu, Pyrzyc, Barlinka i Gryfina. Podziwialiśmy wystawy malowanych kamieni, formy z cementu, wyszywane obrazy, różnorodną biżuterię z koralików i kamieni, koronkowe – szydełkowe serwetki, obrusy, parasolki, rękawiczki, aniołki, kwiaty z bibuły, dekoracje świąteczne i okolicznościowe, nie sposób wymienić wszystkich wytworów, dla każdego było coś miłego.

W tym miejscu należy podkreślić, iż tradycyjnie, swoje ciekawe wzory szydełkowe , przedstawiła najstarsza uczestniczka (93 lata) Pani Stefania z Golczewa, w tym: dawno zapomniane chusteczki ozdobione pięknymi szydełkowymi koronkami, podziwialiśmy misterną serwetkę, wykonaną w okresie pandemii, ze specjalną dedykacją dla – VI LSZS w Dziwnówku.
Podczas pobytu Seniorzy czynnie włączali się do realizacji programu animacji Ośrodka Wczasowego „Familijni”- uczestnicząc w zajęciach: zumba , aqua aerobic, jacuzzi, ognisku w kręgu integracyjnym, w pokazach cyrkowych i ognia. Wędrowaliśmy z kijkami nad brzegiem morza, zapamiętamy wschody i zachody słońca. To był czas dany na odpoczynek, realizację pasji, poznania ciekawych ludzi i doświadczeń, spotkaniem znajomych z lat (2015 – 2020), odreagowaniem po trudnych przeżyciach epidemicznych.

Wystawy, warsztaty, występy i różnorodne działania w tym roku zostały zarejestrowane poprzez liczne fotografie i nagrania filmowe, dokonane przez samych uczestników, miejscem prezentacji będzie wydany Kalendarz na 2021r.

Podejmowanie działań w ramach budowania sieci wzajemnego wsparcia, integracji środowiska, promocji dobrych praktyk mogło się zdarzyć dzięki współfinansowaniu projektu pt, Bezpieczny Senior w Regionie” z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, za okazaną życzliwość i zaangażowanie, za miłą atmosferę Seniorom VI Letniej Szkoły Seniora, za współtworzenie , wsparcie i pomoc przy organizacji programu : Managerom OŚ Familijni Państwu – Katarzynie i Piotrowi Kędzia i wszystkim pracownikom Ośrodka. Niech wspomnienia pozostaną na długo w naszej pamięci, do miłego zobaczenia!!!

Opracowanie – Janina Kołodzińska Prezes UTW w Golczewie,
organizator autorskiego projektu „Letnia Szkoła Seniora”,
Foto: Janina Kołodzińska, Lila Boczkowka, Piotr Lis, Dominika Odrowąż.