Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie razem z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza do podziemi wolińskiego dworku na wystawę czasową „Uwaga historia! Odtwórstwo wczesnego średniowiecza w Polsce”.

Odtwórstwo historyczne (ang. historical reenactment), zwane u nas również rekonstrukcją historyczną, to moda, która rozwija się w naszym kraju już od ponad dwóch dekad. Szczególnie aktywne i rozwinięte jest odtwórstwo wczesnego średniowiecza. Jego początki sięgają lat 60. XX w., zaś polskie imprezy historyczne w tym Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie należą do jednych z największych nie tylko w Europie.

Na wystawie można dowiedzieć się wiele o historii ruchu tzw. „wcześniaków”—rekonstruktorów okresu wczesnego średniowiecza i o ludziach, którzy wnieśli wkład w jego rozwój. Można zobaczyć liczne repliki oryginalnych zabytków archeologicznych, wykonywane przez współczesnych polskich odtwórców oraz wiele pamiątek po ich działalności w latach minionych. Wystawa to również dziesiątki zdjęć z różnych wydarzeń organizowanych przez tę swoistą subkulturę. Wystawa czynna od 28 lipca do 30 sierpnia. Zakup biletów w kasie Muzeum Regionalnego im. A. Kaubego w Wolinie