Pod koniec listopada w Szczecinie, pod honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty odbył się X Wojewódzki Konkurs Sztuki Kulinarnej i Kelnerskiej. W konkursowe szranki stanęli najlepsi uczniowie z ośmiu szkół gastronomicznych województwa zachodniopomorskiego. Drugie miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Klaudia Przybysz i Oliwia Frydrych.

Temat tegorocznej edycji konkursu kulinarnego brzmiał: „Pierogi w różnych odsłonach”, a kelnerskiego: „Coraz bliżej święta”. W konkursowe szranki stanęli najlepsi uczniowie z ośmiu szkół gastronomicznych województwa zachodniopomorskiego: Kamienia Pomorskiego, Szczecina, Stargardu, Koszalina, Gryfina, Nowogardu, Choszczna i Myśliborza. Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim reprezentowały uczennice klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Katarzyna Wrona i Wiktoria Frydrych w konkursie kulinarnym, a w kelnerskim – Klaudia Przybysz i Oliwia Frydrych.

Uczniowie startowali drużynowo. Kucharze mieli za zadanie sporządzenie i podanie 6 porcji pierogów w formie dania głównego, czas przygotowania potraw konkursowych wynosił 120 minut. Kelnerzy wykonali aranżację stołu zgodnie z tematem wiodącym tegorocznej edycji konkursu oraz wykazali się umiejętnościami z zakresu obsługi gościa.

Oba konkursy-kulinarny i kelnerski były oceniane przez dwa niezależne składy Jury, powołane przez organizatora, składające się mistrzów branży gastronomicznej. Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana, tematem były święta, a na talerzach pierogi!  Nasze uczennice były niesamowite! A oto wyniki:

Konkurs Kelnerski:

  1. miejsce ZS nr 1 w Koszalinie,
  2. miejsce Oliwia Frydrych i Klaudia Przybysz – ZSP Kamień Pomorski
  3.  miejsce ZS nr 6 w Szczecinie.

Konkurs Kulinarny:

  1.  miejsce ZS nr 1 w Koszalinie – „Trio pierogowe”
  2.  miejsce ZSP w Gryfinie – „ Pierogi z sandaczem, orzechami włoskimi w cieście pietruszkowym na sosie z dzikiej róży”
  3.  miejsce ZS nr 6 w Szczecinie – „ Buraczane pierożki z dynią i kasztanami jadalnymi”

V miejsce Wiktoria Frydrych i Katarzyna Wrona – ZSP Kamień Pomorski. Uczennice wykonały „Duet pierogów z gęsiną i pierogów z kaszą i grzybami, podane z karmelizowanymi jabłkami i konfiturą z czerwonej cebuli”.

Poziom konkursów był bardzo wysoki, a estetyka  podania potraw i nakrycia stołów była taka, jak w niejednej renomowanej restauracji. Serdeczne gratulacje dla szkoły która kształci uczniów tak pełnych pasji i w pełni przygotowanych do konkursów na szczeblu wojewódzkim. Uczennicom i opiekunom w trakcie konkursu paniom Justynie Teper i Joannie Książek-Halec serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.

źródło:
Justyna Teper