To już pewne – trzynasta emerytura będzie wypłacana co roku. Rada Ministrów przyjęła także projekt ustawy dotyczącej czternastej emerytury. Prezydent zapowiedział, że na pewno ją podpisze.

Trzynasta emerytura jest wypłacana wszystkim emerytom i rencistom. Trzynasta emerytura ma zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Czternasta emerytura będzie uzależniona od wysokości świadczenia. Pełną wysokość świadczenia dostaną te osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę zmniejszoną, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę – np. jeśli ktoś otrzymuje 3 tys. zł brutto, to jego „czternastka” będzie zmniejszona o 100 zł.

Trzynasta i czternasta emerytura wynosi tyle samo i odpowiada wielkości emerytury minimalnej w danym roku. W 2020 roku najniższe świadczenie to 1200 złotych brutto, czyli 981 złotych netto. Wypłata trzynastej emerytury ruszy w kwietniu 2020 roku. Czternasta emerytura zostanie wypłacona w listopadzie oraz grudniu 2021 r. Projekt w tej sprawie przyjęła już Rada Ministrów. Jak zapowiedział prezydent, jeśli taka ustawa trafi na jego biurko – zostanie podpisana. Trzynasta emerytura jest wypłacana automatycznie. Do wypłaty czternastej emerytury również nie trzeba będzie składać wniosku.