turniej_0

Zachodniopomorskie okazało się w bezkonkurencyjne w klasyfikacji Sportowego Turnieju Miast i Gmin 2016. To już 11 triumf Pomorza Zachodniego z rzędu. W 22. edycji imprezy udział wzięły aż 83 ze 114 gmin i miast w naszym regionie. Od lat przedsięwzięcie wspierane jest przez Urząd Marszałkowski, a honorowym patronatem objął je marszałek województwa p. Olgierd Geblewicz.

Dla najbardziej aktywnych zachodniopomorskich gmin zorganizowano uroczyste wojewódzkie podsumowanie. Odbyło się ono w dniach 9-11 grudnia w Międzyzdrojach. Gościem pierwszego dnia wydarzenia był marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

– Bez wątpienia jesteśmy najbardziej usportowionym regionem w Polsce. Kolejny triumf z rzędu wskazuje, że na Pomorzu Zachodnim lubmy się ruszać, dbać o tężyznę fizyczną i zdrowie. Zwycięstwo Pomorza Zachodniego jest wygraną każdego z samorządów, które zdecydowały się na udział w przedsięwzięciu – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W klasyfikacji końcowej Pomorze Zachodnie wyprzedziło Warmię i Mazury oraz Świętokrzyskie. W sumie to 12 turniejowe zwycięstwo w historii i 11 triumf z rzędu.

turniej_1

Przedsięwzięcie, które przeprowadzono od Dnia Matki do Dnia Dziecka, czyli od 26 maja do 1 czerwca, zainaugurowano w tym roku w Łobzie. Polegało na aktywnym uczestnictwie w organizowanych w różnych miejscach województwa imprezach rekreacyjno-sportowych, np. biegach, grach zespołowych, tańcu, rajdach rowerowych czy innej formie aktywnej turystyki.

Przystąpiło do nich prawie 182 tysiące osób. To głównie: uczniowie, przedszkolaki, seniorzy, studenci, wczasowicze, harcerze, policjanci oraz osoby na co dzień pracujące. Po raz kolejny zainteresowani mogli się również poddać tzw. testowi Coopera,
Celem przedsięwzięcia była promocja zdrowego i aktywnego trybu życia.

Od lat organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Krajowa Federacja Sportu dla Wszystkich w Warszawie, a koordynacją działań na terenie województwa zachodniopomorskiego zajmuje się Zachodniopomorski Związek Towarzystw Krzewienia Kultury Fizycznej w Szczecinie. Na organizację tegorocznej edycji przedsięwzięcia Urząd Marszałkowski przeznaczył prawie 30 tys. zł.

turniej_2

Jak powiedział prezes ZZ TKKF Tomasz Wołoszczuk, wzorem lat ubiegłych, ta największa impreza sportu masowego w Polsce i Europie połączona została z VIII Europejskim Tygodniem Sportu dla Wszystkich, który od 2016 roku wpisuje się w założenia nowego programu TAFISA „Take Back Your Streets”.

Wyróżnienie dla Gminy Dziwnów osobiście odbierał burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak. W klasyfikacji ogólnopolskiej uplasowały się następujące zachodniopomorskie gminy i miasta.

a/ Grupa I – Gminy do 5 tysięcy mieszkańców: 3 miejsce – Dziwnów, 4 miejsce – Rąbino, 7 miejsce – Sławoborze, 8 miejsce – Ustronie Morskie, 9 miejsce – Moryń, 12 miejsce Stepnica, 13 miejsce Brzeżno, 17 miejsce – Bierzwnik,
b/ Grupa II – Gminy powyżej 5 do 7,5 tysięcy mieszkańców: 1 miejsce – Postomino, 2 miejsce – Kalisz Pomorski, 5 miejsce – Grzmiąca, 10 miejsce – Mirosławiec, 18 miejsce – Golczewo,
c/ Grupa III – Gminy powyżej 7,5 do 15 tysięcy mieszkańców: 16 miejsce – Pełczyce, 17 miejsce – Białogard, 18 miejsce – Kołobrzeg,
d/ Grupa IV – Gminy powyżej 15 do 40 tysięcy mieszkańców: 5 miejsce – Pyrzyce, 15 miejsce – Dobra Szczecińska, 16 miejsce – Drawsko Pomorskie,
e/ Grupa V – Gminy powyżej 40 tysięcy do 100 tysięcy: 3 miejsce – Kołobrzeg, 7 miejsce – Police.
f/ Grupa VI – Gminy powyżej 100 tysięcy: bez udziału miast z Pomorza Zachodniego.

Tekst i zdjęcia: TKKF Szczecin