DSC05691

Zima, to bardzo trudny okres zarówno dla kierujących, jak i dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Pogarszające się z dnia na dzień warunki pogodowe oraz szybko zapadający zmrok, w znacznym stopniu utrudniają poruszanie się po drodze.

Ponad to pod uwagę musimy wziąć czynnik ludzki – brak wyobraźni, zmęczenie, rozkojarzenie, zły stan zdrowia, brak elementów odblaskowych czy choćby przysłowiowa „jazda na podwójnym gazie” oraz wiele innych. W połączeniu obydwa czynniki mogą przyczynić się do drastycznego obniżenia poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, co udowodnił nam ubiegły miesiąc (podstawowe dane za miesiąc listopad z terenu Powiatu kamieńskiego obrazuje poniższa tabela).

Liczba wypadków drogowych ogółem 2
Liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym 1!
Liczba osób rannych 1
Liczba kolizji drogowych 41!
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a §1 kk)  

12!

Prowadzenie  na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka (art. 87 § 1a kw) 18!

Bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu strzegą funkcjonariusze ze wszystkich jednostek podległych Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim, którzy poprzez swoje działania podczas służby, dokładają szczególnych starań, aby każdy uczestnik ruchu drogowego bezpiecznie dotarł do celu podróży.

Jednak pamiętajmy, że na pierwszym miejscu o bezpieczeństwo własne i innych osób powinniśmy zadbać my sami. Poświęćmy chwilę na odpoczynek, przygotowanie się do podróży, zadbanie o stan techniczny pojazdu, zainwestujmy w choćby najtańsze elementy odblaskowe, a co najważniejsze pomyślmy o drugim człowieku – ZDEJMIJMY NOGĘ Z GAZU, a za kierownicę wsiadajmy tylko i wyłącznie TRZEŹWI.

KOMENDA POWIATOWA POLICJI W KAMIENIU POMORSKIM APELUJE O ROZWAGĘ I ZACHOWANIE SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI!

Rzecznik KPP w Kamieniu Pomorskim