Tenis to dyscyplina sportu, która rozgrywana jest na korcie tenisowym. Zasady gry opierają się na przebijaniu rakietą tenisową piłeczki na drugą stronę siatki. Rozgrywki mogą odbywać się podczas meczy jednoosobowych lub drużynowych – jedno lub dwupłciowych. 

 Tenis – początki tenisa na świecie i w Polsce

Tenis znany jest już od czasów starożytnych. Jednak gra, którą znamy w obecnej postaci zaczęła kształtować się między rokiem 1859 a 1865. Tenis był wówczas mieszanką sportów z wykorzystaniem rakiety oraz baskijskiej gry peloty. Zasady współczesnego tenisa, które oczywiście wraz z upływem czasu jeszcze ewoluowały i nieco się zmieniły, po raz pierwszy zostały opisane w 1873 roku, czego dokonał major Walter Clopton Wingfield. Na ziemiach polskich tenis pojawił się pod koniec XIX wieku i był wówczas uważany za elitarną rozrywkę towarzyską. Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski odbyły się w 1921 roku. Spośród polskich przedstawicieli, najbardziej znani tenisiści to: Jadwiga Jędrzejowska, Wojciech Fibak, Łukasz Kubot, Agnieszka Radwańska oraz Jerzy Janowicz. 

Zagraj ze swoim faworytem 

Wraz z rosnącym zainteresowanie dyscypliną sportu jaką jest tenis, rośnie również ilość rynków, które bukmacherzy pozwalają obstawiać graczom. Osoby zainteresowane mogą postawić na faworyta oraz skorzystać z zakładów handicap. Drugie rozwiązanie daje możliwość dodania lub ujęcia gemów. Jest to dość skomplikowany proces, aczkolwiek jak się później okazuje dość opłacalny. Typować można również dokładny wynik meczu, zwycięzcę całego turnieju oraz zakłady na żywo. Bukmacherzy oferują liczne kody promocyjne, które dają darmowe środki początkującym graczom, co pozwala rozpocząć grę, która nie niesie za sobą ryzyka. 

Turnieje Wielkiego Szlema 

Na termin Wielkiego Szlema składają się cztery turnieje. Są to: 

  • Wimbledon – Pierwsze rozgrywki ówczesnego The Championships zostały zorganizowane w 1877 roku. Wydarzenie od samego początku odbywa się w Londynie, w dzielnicy Wimbledon, na charakterystycznych trawiastych kortach. Turniej rozgrywany jest cyklicznie co roku między 20 a 26 dniem czerwca i rozpoczynany jest zawsze w poniedziałek. 
  • US Open – Pierwsze rozgrywki ówczesnego U.S. National Chamionship zostały zorganizowane w 1881 roku. Dopiero po upływie sześciu lat od inauguracji turnieju, w 1887 roku po raz pierwszy został rozegrany mecz w wykonaniu kobiet. Turniej rozgrywany jest cyklicznie co roku pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września. 
  • Roland Garros – Pierwsze rozgrywki ówczesnego Championnat de France zostały rozegrane w 1891 roku. Obecna nazwa pochodzi od imienia i nazwiska prekursora francuskiego lotnictwa. W krajach anglojęzycznych funkcjonuje zamienna nazwa – French Open. Turniej rozgrywany jest cyklicznie co roku na przełomie maja i czerwca, niezmiennie od inauguracji wydarzenia w stolicy Francji – w Paryżu. 
  • Australian Open – Pierwsze rozgrywki ówczesnego Australasian Championships zostały zorganizowane w 1905 roku. Od 1972 roku Australian Open odbywa się w Melbourne. Turniej rozgrywany jest cyklicznie co roku w drugiej połowie stycznia, kiedy w Australii panuje lato. 

Tenis – niezbędny sprzęt 

Niezbędnym sprzętem tenisisty jest oczywiście rakieta tenisowa oraz piłki. Rakieta do tenisa składa się z poręcznego uchwytu oraz szyjki łączącej ją z ramą. Powierzchnia rakiety to zaś odpowiednio naciągnięte skrzyżowane struny. Długość ramy może mieć maksymalnie 73,7 cm, natomiast szerokość nie może przekraczać 31,7 cm. Powierzchnia naciągu to zaś maksymalna długość wynosząca 39,4 cm, jej szerokość nie może z kolei przekroczyć 29,2 cm. Rakiety obecnie wykonywane są z wysokiej jakości materiałów i tworzyw sztucznych, a technologia naciągu zakłada wykorzystywanie trwałych materiałów syntetycznych. Piłki do tenisa składają się z dwóch połączonych ze sobą połówek, które wykonane są z wulkanizowanego kauczuku oraz pokryte filcem i sztucznym włóknem. Piłki zwykle maja kolor żółty, choć dopuszczalne jest stosowanie piłek również w kolorze białym. Waga piłki nie może być mniejsza nić 56 g ani większa niż 59,4 g. Wymiary piłki muszą natomiast mieścić się w przedziale 6,54 – 6,86 cm. 

Art. Sponsorowany