Od 15 lutego wchodzą zmiany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, które w przyszłości ułatwią zakup używanego auta, a także pozwolą na dokładniejsze zbadanie jego historii. W praktyce to ogromna zmiana dla osób, które planują zakup.

Najważniejsze zmiany w CEPiK 2.0

Od 15 lutego wchodzą nowe funkcjonalności w ramach dwóch usług: „Historia Pojazdu” oraz „Mój Pojazd”. Do najważniejszych należą:

  • odczyt drogomierza (licznika) wraz z przyczyną,
  • data wymiany drogomierza,
  • informacje o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego,
  • data wygaśnięcia polisy OC,
  • data zgłoszenia o kradzieży oraz data odnalezienia pojazdu,
  • data dodatkowego badania technicznego,
  • informacja o szkodach istotnych.

Niektóre z powyższych mogą być bardzo istotne przy zakupie samochodu. Dzięki nim trudniej będzie ukryć pewne fakty.

Walka z kręconymi licznikami trwa

Dzięki nowym funkcjonalnościom trudniej będzie ukryć lub zafałszować przebieg. Jedną z najważniejszych zmian jest informacja o wymianie drogomierza wraz z odczytem. Dzięki temu pozostanie w historii pojazdu ślad manipulowania przebiegiem, nawet jeśli sama wymiana drogomierza była słuszna.

Po wpisaniu w CEP przebiegu pojazdu odczytanego podczas kontroli drogowej łatwiej będzie oszacować jak ten pojazd był używany. Przykładowo, jeśli 3 miesiące po badaniu technicznym odczytano przebieg wyższy o 3000 km niż podczas badania, to mamy pewien obraz – auto może przejeżdżać średnio 1000 km miesięcznie. Im więcej takich odczytów tym lepiej.

Trzeba pamiętać o tym, że odczyty drogomierzy są prowadzone obowiązkowo raz w roku (na badaniu technicznym), więc właściciel może (nielegalnie) go zmienić przed samym badaniem.

Stłuczka czy wypadek, a może zaniedbanie?

Na dodatkowe badanie techniczne auta wysyła się, kiedy stan techniczny nie pozwala na bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych. Do tej pory w CEP nie pojawiały się informacje na ten temat. Od 15 lutego znajdziemy nie tylko informację o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego, ale także o rodzaju dodatkowego badania technicznego.

Co więcej, jeśli auto ma istotną szkodę (poważny wypadek lub duża kolizja) to taka informacja również pojawi się w CEP. Jest to ważne przy kupnie i negocjacji ceny. Sprzedający nie ukryje już tak łatwo, że coś niepokojącego działo się z autem. Nawet jeśli dowód zatrzymał policjant, a auto nie brało udziału w kolizji, to świadczy już o poważnych zaniedbaniach stanu technicznego. Warto wspomnieć, że nie trzeba mieć fizycznego dowodu przy sobie, by policjant mógł go zatrzymać.

Ochrona przed wysoką karą z UFG

Nowością jest dokładna data obowiązywania ochrony OC – do tej pory była tylko informacja, że OC jest aktualne. Dzięki temu można w każdej chwili bez wnikania w dokumenty sprawdzić, kiedy polisa się kończy, co uchroni przed wysoką karą za jej brak. Przypominam, że polisa OC nie przedłuża się, kiedy pojazd zmienia właściciela.