Pod koniec maja, okoliczne samorządy świętowały 30 – lecie obchodzone z okazji pierwszych, wolnych wyborów samorządowych. Spośród wielu ważnych wydarzeń i podsumowań tych trzech dekad, w historii Gminy Dziwnów zapisało się z pewnością jedno zdarzenie – nadanie praw miejskich. Dziś, dzięki archiwum Pana Ireneusza Bociańskiego możemy się cofnąć do 6 września 2003 roku.

Akt nadania praw miejskich wręczył, w imieniu Rady Ministrów, Podsekretarz Stanu w MSWiA Jerzy Mazurek. W tamtym czasie, gminom rządził wójt Zbigniew Zwolan. Nadmorski samorząd stał się formalnie miastem 1 stycznia 2004 roku. Decyzja o przyznaniu Dziwnowowi praw miejskich oznaczała połączenie w jeden organizm funkcjonujących dotychczas jako oddzielne miejscowości: Dziwnowa i leżącej po drugiej stronie rzeki Dziwna wsi o tej samej nazwie. Do symbolicznego połączenia doszło na moście zwodzonym.

Z okazji uzyskania praw miejskich w Dziwnowie odbył się też bieg „ze wsi do miasta”. Odsłonięto również tablicę pamiątkową, na której widnieje data przyjęcia rozporządzenia o nadaniu praw miejskich. Dzięki zmianie swojego statusu, Dziwnów mógł się m.in. ubiegać wtedy o dotacja państwowe na drogi miejskie.