Darmowe, dobrowolne i przyjazne dla obywateli – takie jak mówi szef Kancelarii Premiera mają być szczepionki przeciwko COVID – 19. Dziś (8.12) rząd ogłosił narodowy program szczepień – To będzie bardzo duże przedsięwzięcie, zwłaszcza, że szczepionki są zróżnicowane np. jeżeli chodzi o logistykę czy przechowywanie. Rząd chce zachęcić do przyjmowania szczepionek. 

Podstawowym argumentem za szczepieniami na Covid-19 ma być nasze zdrowie. A co w przypadku, kiedy ktoś dojdzie do wniosku, że nie chce się szczepić? Jakie zachęty szykuje rząd? Przede wszystkim osoba zaszczepiona będzie mogła liczyć na szybszą obsługę w placówkach służby zdrowia. Ma być traktowana tak, jakby zrobiła test na koronawirusa i wyszedł on negatywnie. Przed wizytą w szpitalu nie będzie musiała przechodzić dodatkowych badań związanych z ewentualnym zakażeniem Covid-19.

Kolejną zachętą ma być częściowe zwolnienie z kwarantanny. Ma polegać na tym, że jeżeli osoba z którą mieszkamy: rodzic, małżonek, czy dziecko – zakazi się koronawirusem, to mieszkające z nią zaszczepione osoby, nie będą musiały poddawać się kwarantannie.

Rząd cały czas zastanawia się nad jedną rzeczą: czy pozwolić osobom zaszczepionym na zdjęcie maseczek. Bardzo chce tego kancelaria premiera. Przeciwko jest resort zdrowia.