Waży ok. 20 ton i ma aż 7 metrów długości. Nowa komora hiperbaryczna trafiła dziś do Szpitala w Gryficach. Będzie ważną częścią tworzonego Ośrodka Terapii Hiperbarycznej. Tlenowa terapia hiperbaryczna jest jedną z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała.

Wykorzystanie ciśnienia wyższego niż atmosferyczne pozbawia tlen fizjologicznych barier przenikania przez tkanki. Oznacza to, że tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać – czyli do obszarów źle ukrwionych, np. ran czy ognisk udarowych.

Jej rozładunek i umieszczenie w docelowym pomieszczeniu trwało kilka godzin, wymagało pracy wielu specjalistów i profesjonalnego sprzętu. To najbardziej skomplikowany logistycznie etap w całej inwestycji polegającej na utworzeniu Ośrodka Terapii Hiperbarycznej w SPZZOZ w Gryficach. Teraz przed Wykonawcą kolejne etapy: instalacja komory, testy, dalsze roboty budowlane i wykończeniowe. Dzięki sprawnej współpracy z firmą Mostostal prace postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem, a to pozwoli nam wkrótce uruchomić – jeden z nielicznych w Polsce – ośrodek leczenia tlenem – czytamy w komunikacie szpitala.

Terapia usprawnia regenerację tkanek i gojenie ran w przypadku takich schorzeń jak stopa cukrzycowa czy powikłania po radioterapii tkanek miękkich i kości. Sprzyja także powstawaniu nowych naczyń czy zmniejsza stan zapalny. Obecnie w Polsce jest tylko kilka komór hiperbarycznych. Pomorze Zachodnie wspiera realizację inwestycji w nasze zdrowie.

źródło:
Medicam, WZP