Powstanie Centralny Rejestr Szczepień przeciwko koronawirusowi. To ma pomóc w sprawnej operacji zaszczepienia jak największej liczby chętnych w jak najkrótszym czasie. Zgodnie z zapowiedzią rządu, akcja masowego szczepienia Polaków na Covid-19 ma się rozpocząć w lutym lub w marcu.

Dziś rusza proces rejestracji placówek, które będą przeprowadzać szczepienia. Polski rząd zamówił 45 mln dawek szczepionki na Covid-19. Będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

Akcja masowego szczepienia Polaków rozpocznie się po nowym roku. Szef rządu Mateusz Morawiecki zapowiadał, że szczepienia rozpoczną się „pewnie od lutego, może od marca„. W pierwszej kolejności będą szczepieni przedstawiciele służby zdrowia oraz służb mundurowych, potem seniorzy i mieszkańcy Domów Opieki Społecznej. Na końcu pozostali chętni.

Powstanie Centralny Rejestr Szczepień, który będzie centralną bazą zaszczepionych.

Po zarejestrowaniu pozwoli kierować chętnych do konkretnych punktów na szczepienie i pilnować, kto jaką szczepionką i kiedy był szczepiony. To istotne, bo chodzi też o pilnowanie, by osoby szczepione przyjęły po trzech tygodniach drugą dawkę.

I trzecia rozważana funkcja celowości powstania bazy – rejestr pozwoli wygenerować dokument, który będzie potwierdzeniem, że dana osoba została zaszczepiona. To może być ważny dokument na rynku pracy, a więc i zachęta do szczepienia.