Inteligentny system zarzadzania energią? System wykorzystujący pogodę, położenie budynków, pozwala nie tylko oszczędzać na rachunkach, ale chroni tez środowisko? Czy taki system istnieje Istnieje już w 25 obiektach w Sopocie, a teraz zostanie wdrożony w…. Międzyzdrojach.

28 września bieżącego roku otwarto oferty przetargowe na Wdrożenie Systemu Inteligentnego Zarządzania Energią w budynkach użyteczności publicznej. Najkorzystniejszą, zgodnie z kryteriami SIWZ, okazała się oferta złożona przez firmę Solwena, twórcę autorskiego systemu zarządzania energią, który pozwala w odpowiednim momencie załączyć węzeł ciepła ( miedzy innymi kieruje temperaturą, wentylacją, klimatyzacją oraz uwzględnia i dopasowuje taryfy). 

Jak wyjaśnia Pan Krzysztof Grajper, partner handlowy Firmy, dzięki zaawansowanym algorytmom i integracji z automatyka zainstalowana na obiekcie oraz polaczeniu z Internetem, system realizuje zakładany scenariusz pracy budynku, przy utrzymaniu jak najniższych kosztów finansowych i osiągnieciu maksymalnej oszczędności energii.

Co to oznacza dla mieszkańców gminy? Jak podkreśla, Burmistrz Mateusz Bobek, takie unowocześnienie to przede wszystkim ekologia i oszczędności. Oszczędzanie energii to temat, który staje się coraz bardziej popularny jednak trzeba pamiętać,  że  bycie „eko” to  coś więcej niż tylko moda. Ograniczenie zużycia prądu może przynieść wiele dobrego nie tylko dla środowiska, ale również dla portfela. Nie ulega wątpliwości, że wdrożenie Systemu pozwoli na znaczące zmniejszenie kosztów zużywanej w budynkach energii oraz pozwoli w przyszłości na zaopatrywanie w system kolejnych obiektów, wliczając jedynie koszty sprzętu i drobnych robót wdrożeniowych. To z kolei pozwoli na rozszerzenie działań oszczędnościowych w przyszłości. 

System wdrożony zostanie w Przedszkolu Miejskim nr 1 „Morskie Skarby”, Szkole Podstawowej nr1, Szkole Podstawowej nr.2, Zakładzie Ochrony środowiska, Międzynarodowym Domu Kultury, ,,Nowym Centrum’’, Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji oraz w Urzędzie Miasta. Firma Solvena na realizacje zadania ma czas do 31 października. Koszt inwestycji to 608 000 złotych.

Kolegium redakcyjne Biuletynu Informacyjnego Gminy Międzyzdroje