Nową łódź dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego oraz nowe ubrania specjalne dzięki umowie grantowej z firmą Carlsberg Polska zyskali w ostatnim czasie strażacy ochotnicy z Kołczewa. Pierwszy z nabytków ma zwiększyć potencjał ratowniczy jednostki, z kolei ubrania podniosą bezpieczeństwo i komfort pracy strażaków. Łącznie dwa nowe nabytki kosztowały ponad 100 tys. złotych, z czego wkład własny jedynie 17 tys. zł.

Ubrania specjalne renomowanej marki Ballyclare Xenon PRO zostały zakupie w 100% ze środków zewnętrznych. To efekt podpisanej umowy grantowej przez prezesa Szymona Waligórę jeszcze w maju br. Do Kołczewa w ramach programu grantowego „Bosman dla Regionu” trafiło 25 tys. złotych na zakup pięciu kompletów ubrań specjalnych.

Z kolei zakup łodzi motorowej to efekt umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim. Umożliwi ona walkę z kłusownictwem na akwenach wodnych oraz zwiększy potencjał ratowniczy ochotników z Kołczewa. Łódź z tworzywa sztucznego wyposażona w silnik Evinrude 50KM została wyposażona w dodatkowy sprzęt tj. dron podwodny, sonar, echosondę oraz sprzęt ratowniczy. Łódź kosztowała blisko 94 tys. zł, z czego wkład własny OSP Kołczewo i Gminy Wolin wyniósł 17 tys. zł.

Celem operacji jest „Wspieranie atutów środowiska wodnego poprzez przeciwdziałanie kłusownictwu z wykorzystaniem zakupionej łodzi motorowej z osprzętem i przyczepą transportową”