W tym roku nie będzie możliwości, aby spotkać się i uczcić to wyjątkowe wydarzenie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Golczewie. Warto jednak nadmienić, że jednostka obchodzi 75 – lecie istnienia.

5 Grudnia 1945 roku, pod kierownictwem Komendanta Rejonowego Straży Pożarnej Stanisława Kuczyńskiego, wraz z druhami Józefem Wrzesińskim, Władysławem Pajorem i Józefem Małeckim zawiązano Ochotniczą Straż Pożarną w Golczewie. Czas, który upłynął od tego pamiętnego dnia to ogrom pracy i poświecenia w tworzeniu społeczności golczewskiej jak i lokalnej braci strażackiej. Zdobyta wiedza przez naszych ochotników przenoszona jest z pokolenia na pokolenie, a wraz z nowym sprzętem oraz wiedzą, stale rozwijana.

Nasze pierwsze zadania rozpoczęliśmy od odgruzowania miasta zaraz po wojnie. Organizowane przez druhów zabawy, kwesty, tygodnie pożarnicze, zaowocowały przywróceniem do służby wysłużonego samochodu marki „BENZ”, do którego pozyskano motopompę „Triumph” umożliwiając pierwsze wyjazdy do pożarów. Od tego momentu nasza jednostka stale się rozwijała, przybywały coraz to nowsze auta pożarnicze. Uległa przeobrażeniu także nasza remiza, która z niewielkiego budynku, przerodziła się w duży obiekt. Dzisiejsze działania straży pożarnej to nie tylko pożary czy odgruzowanie budynków, to również pomoc bliźniemu w czasie klęsk żywiołowych , wypadków drogowych jak również innych miejscowych zagrożeniach.
Chcielibyśmy podziękować władzom i mieszkańcom naszego regionu , a szczególnie Golczewa za tak wielkie zaufanie i empatie jakim obdarzacie nas podczas naszej służby. Za nami 75 lat pięknej tradycji którą chcemy dalej kontynuować. Bogu na chwałę, ludziom na ratunek.

źródło:
OSP Golczewo