Starosta Kamieński podjął wyzwanie w akcji #Gaszynchallenge. Powiat Kamieński został nominowany do niej przez Starostwo Powiatowe w Gryficach. We wtorek 23 czerwca br. przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorski, Starosta Kamieński Józef Malec ze swoimi współpracownikami wykonali pompki i przysiady, do czego zobowiązywało wyzwanie. Do realizacji zadania przyłączyli się pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kamieniu Pomorskim.

Celem akcji jest pomoc dzieciom chorym na SMA, rdzeniowy zanik mięśni, poprzez zbieranie funduszy na ich leczenie. SMA to ciężka choroba, z powodu wad genetycznych obumierają neurony w rdzeniu kręgowym, które odpowiadają za skurcze i rozkurcze mięśni.

Uczestnicy dzisiejszej akcji zebrane środki postanowili przekazać Franiowi, mieszkańcowi Województwa Zachodniopomorskiego, którego historię opowiada jego mama: „Franek rozwijał się książkowo… Przez 4 miesiące. Potem zaniepokoiło mnie to, że nie chciał leżeć na brzuszku. Bardzo szybko nauczył się przewracać na plecy. “Czego ty od niego chcesz, nie każde dziecko musi leżeć na brzuchu, ma jeszcze czas” – słyszałam, gdy dzieliłam się swoimi obawami. Matka jednak czuje, że coś jest nie tak… Zabrałam synka do fizjoterapeuty. Dostaliśmy zalecenia ćwiczeń. Nic nie wskazywało na to, że to śmiertelna choroba odbiera Franiowi siły…Czas mijał, wykonywaliśmy z synkiem zalecenia specjalisty, a niechęć Franka do leżenia na brzuszku tylko rosła. Rósł też strach. Na początku roku poszliśmy na kolejną wizytę do fizjoterapeuty. Franek opadał z sił. Tym razem zostaliśmy odesłani do neurologa. To właśnie tam usłyszeliśmy 3 litery, które zmieniły nasze życie. Podejrzenie SMA. Spinal Muscular Atrophy, rdzeniowy zanik mięśni. Nogi mi się ugięły, serce zaczęło bić jak szalone. Szukałam sposobów na ćwiczenia Franka, a dostałam podejrzenia bardzo ciężkiej, rzadkiej choroby genetycznej”.

Pracownicy Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kamieniu Pomorskim na pomoc Franiowi do tej pory uzbierali ponad tysiąc złotych, zbiórka nadal trwa. Nominujemy do akcji: Zarząd Dróg Powiatowych w Kamieniu Pomorskim, Gminę Świerzno i Gminę Międzyzdroje.

Powiat Kamieński