Chcielibyście mieszkanie ale przekraczacie limit dochodów uprawniających do ubiegania się o lokal komunalny? Nie posiadacie zdolności kredytowej? Gmina Kamień Pomorski wraz z Kamieńskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego informuje, że zamierza skorzystać z rządowego programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego w celu budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Uruchomiony program społecznego budownictwa na wynajem, w skrócie polega na budowaniu lokali z nisko oprocentowanego kredytu udzielonego przez Bank Gospodarki Krajowej oraz dopłaty od rządu. W grę wchodzą dwie lokalizacje – przy ul. Wolińskiej (teren po przedszkolu) lub przy ul. Lutosławskiego (osiedle Chopina).

Będą to mieszkania kompletnie wykończone i wyposażone w standardzie „pod klucz”. Mieszkania na wynajem w tym systemie to oferta dla rodzin o średnich dochodach, które przekraczają limit dochodów uprawniający do ubiegania się o lokal komunalny lecz jednocześnie nie posiadają zdolności kredytowej. Aby wejść w posiadanie takiego mieszkania wystarczy wpłata zwrotnej partycypacji na poziomie 5-10 % wartości mieszkania, która zwracana jest po waloryzacji w chwili zakończenia umowy najmu i opuszczeniu lokalu przez najemcę.

W zakres oferty wchodzi również program dopłat do czynszu w ramach rządowego programu „Mieszkanie na Start” realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z gminą. Jego celem jest poprawa dostępności mieszkań dla osób o dochodach utrudniających samodzielne zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. System dopłat do czynszu planowany jest w okresie pierwszych 15 lat wynajmu mieszkania, a jego wysokość będzie zależeć od kryterium dochodowego w rodzinie i powierzchni zajmowanego lokalu.

Przewidywany czynsz w projektowanym budynku szacowany jest na poziomie maksymalnie 15,50 zł/m2 do tego pobierane będą opłaty za tzw. media. Rzeczywista wysokość czynszu, może okazać się jeszcze niższa. Będzie ona dokładnie znana po wyborze wykonawcy i uzależniona od kosztów realizacji inwestycji.

Osoby, które zdecydują się na podanie danych kontaktowych będą indywidualnie powiadamiane o postępie prac nad przygotowaniem inwestycji i terminie rozpoczęcia naboru z możliwością wyboru lokalizacji mieszkania. Ankieta pozwoli określić skalę zainteresowania ofertą wśród mieszkańców Gminy Kamień Pomorski. Państwa opinie i udzielone informacje będą przydatne przy opracowywaniu projektu budowlanego i planowaniu realizacji kolejnych etapów przedsięwzięcia. Prosimy o szczere odpowiedzi.

Jednocześnie prosimy o niewypełnianie ankiety przez osoby niezainteresowane taką ofertą. Ich odpowiedzi będą miały bowiem wpływ na wynik ankiety, a – co raczej nie powinno dziwić – zależy nam na ustaleniu faktycznego stanu i rzetelnej odpowiedzi na pytanie, czy warto przenieść na nasz grunt społeczne budownictwo na wynajem.

Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie ankiety i złożenie jej w terminie do dnia 30 sierpnia 2020 r. w siedzibie Kamieńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. przy ul. Kopernika 26 w Kamieniu Pomorskim lub e-mailem na adres: info@kamienskietbs.pl. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 91 32 11 388. Ankietę można także wypełnić elektronicznie.

Ankieta jest dostępna w wersji elektronicznej KLIKNIJ TUTAJ, ABY WYPEŁNIĆ ANKIETĘ

oraz w wersji papierowej do pobrania i wydrukowania – KLIKNIJ, ABY POBRAĆ