W miniony weekend Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów stało się wyjątkowo muzycznym miejscem – 40 osób z terenu całego kraju wzięło udział w warsztatach śpiewu tradycyjnego oraz specjalnym koncercie, który odbył się w ramach programu „TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”.

W dniach 31.03 – 2.04.2017 w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów odbyły się warsztaty śpiewu tradycyjnego, dedykowane pracy nad pieśniami wielkopostnymi. Wzięło w nich udział 40 osób, które do Grodna przyjechały z całego kraju. Praca warsztatowa poświęcona była technice śpiewu, zagadnieniom emisyjnym, stylistycznym, wykonawczym i specyfice tradycyjnych pieśni śpiewanych w okresie Wielkiego Postu.

Uroczystym zakończeniem warsztatów był koncert pt. „Dobranoc, Głowo Święta…”, który odbył się 2 kwietnia o godz. 12:30 w Kościele p.w. Św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce. Podczas koncertu można było usłyszeć pieśni śpiewane w okresie Wielkiego Postu w tradycji chrześcijaństwa zachodniego oraz psalmy i historie o Męce Pańskiej z obrządku wschodniego. Pieśni wielkopostne w Wisełce zabrzmiały w wykonaniu Zespołu „Warszawa Wschodnia”, który w swoim repertuarze posiada polskie, ukraińskie i rosyjskie pieśni tradycyjne, uczestników warsztatów odbywających się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, jak również prowadzących zajęcia – Ewy Grochowskiej, Olgi Kozieł i Pawła Grochockiego.

– Koncert i warsztaty realizowane w ramach programu „TUTEJSI” spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. W miniony weekend w Centrum gościliśmy mieszkańców powiatu kamieńskiego, ale także osoby z Wrocławia, Łodzi, Warszawy, Poznania, Piły czy Szczecina. Przez dwa dni byliśmy świadkami tego, jak bardzo aktualne są dla nas współcześnie stare, tradycyjne pieśni wielkopostne. Liczymy, że w kolejnym etapie programu – podczas badań terenowych, które będą prowadzone na terenie woj. zachodniopomorskiego, spotkamy osoby pamiętające świadectwa muzyczne lokalnej kultury – mówi Ewa Grochowska – muzyk, nauczyciel śpiewu tradycyjnego i badaczka tradycji muzycznych, autorka założeń programowych projektu „Tutejsi”.

Celem programu TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego jest przegląd miejscowych tradycji muzycznych oraz przywrócenie należnego im miejsca w praktykach muzycznych i kulturowych oraz w edukacji, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

W ramach programu odbywają się warsztaty dla dzieci, szkolenia dla nauczycieli, edukatorów i animatorów oraz zajęcia dla dorosłych. Zostaną także przeprowadzone badania terenowe, których celem jest znalezienie wykonawców muzyki tradycyjnej oraz innych osób, pielęgnujących tradycje rodzinne i regionalne oraz podtrzymujących pamięć o źródłach miejscowej kultury i jej historii. Zgromadzone zostaną także informacje o organizacjach, instytucjach oraz osobach, których działalność dedykowana jest tematyce dziedzictwa kulturowego woj. zachodniopomorskiego.

Więcej informacji na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno

Organizator