W sumie ​180 mln zł ma trafić do producentów i sprzedawców kwiatów oraz samorządów jako rekompensata po piątkowej decyzji o zamknięciu cmentarza. Wsparcie ma do końca roku trafić do konkretnych osób. Nie wiadomo jednak, za ile zostaną skupione kwiaty.

Na pomoc może liczyć posiadacz co najmniej 50 chryzantem, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia – tak kwiaty objęte skupem opisuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przedsiębiorca musi złożyć wniosek i wskazać liczbę niesprzedanych kwiatów oraz miejsce ich składowania. Nie ma jednak słowa o wysokości pomocy, czyli o tym, ile ARiMR chce zapłacić za jedną chryzantemę. W weekend sprzedawcy wyprzedawali towar często za połowę ceny.

Chryzantemy odbiorą organizacje pozarządowe, samorządy oraz inne instytucje publiczne, jeśli tylko zgłoszą się 12 listopada. Kwiaty nieodebrane do 16 listopada przedsiębiorcy będą musieli oddać do firm przetwarzających odpady i tylko protokół z oddania pozwoli uzyskać pieniądze z rządowego program.

Sprzedawcy chryzantem będą mogli złożyć wniosek o pomoc do 6 listopada. Zgłosić się może każdy, kto prowadzi mikro, małą lub średnią firmę, czyli w praktyce taką, która nie zatrudnia więcej niż 250 osób.

źródło:
PAP