DSC09275

Jest jednogłośna zgoda radnych, na dzierżawę do 2042 roku dwóch działek przeznaczonych na potrzeby Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. – Jest to nam niezbędne do otrzymania kredytu w Banku. Ma on wynieść milion złotych, do tego dofinansowanie zewnętrzne w wysokości ok. 2,5 mln złotych pozwoli rozszerzyć działalność na okres całoroczny – argumentował Wojciech Celiński.

Jak tłumaczyli podczas dzisiejszej sesji przedstawiciele Skansenu, ponad 3,5 mln złotych, które łącznie chce uzyskać Stowarzyszenie ma pozwolić m.in. na budowę nowego budynku edukacyjno-wystawienniczego.

DSC09324

Będziemy budować budynek edukacyjno-wystawienniczy. Ma on na celu przedłużyć i zwiększyć atrakcyjność miasta. Będziemy tam wystawiać wszelkiego rodzaju rzemiosła. Kiedy będziemy posiadali ogrzewany budynek do prezentacji multimedialnych do Wolina będzie można przyjechać nawet zimą. W tej chwili jest na ciężko funkcjonować, obecnie Skansen to nieogrzewane miejsce – podkreślał Tomasz Wojtczak.

20170120_143409

Podstawową naszą bolączką była sezonowość. Dobudowanie nowych obiektów sprawi, że rozszerzymy swoją działalność na okres całoroczny. Będziemy mogli przeprowadzać warsztaty dla szkół w okresie zimowym. Pozwoli to także na całoroczne zatrudnienie większej ilość pracowników. W minionym roku przeprowadziliśmy 10 tys. warsztatów dla młodzieży szkolnej – poinformował Wojciech Celiński.

DSC09333

Słów zachwytu nie szczędził przybyłym przedstawicielom Centrum zastępca burmistrza Wolina. – Chciałbym pogratulować odwagi stowarzyszeniu. Ja znam procedury uzyskania dofinansowań. Napisać to jedno, ale poprawnie rozliczyć, gratuluje dużej odwagi. Patrząc na obecny sposób funkcjonowania skansenu, jak mówi nasz „Wódz” jesteście skazani na sukces – stwierdził Ryszard Mróz.