Sezon grypowy w pełni. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna, wraz z początkiem września pojawiają się pierwsze zachorowania i zakażenia grypopochodne. Tylko w ub. miesiącu, Sanepid zarejestrował 4125 przypadków w całym województwie.

Z kolei tylko w drugim tygodniu października, zachorowało już 1700 osób. Jedna z nich musiała zostać poddana hospitalizacji. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy informuje, że w aptekach dostępna jest przeznaczona dla dzieci donosowa szczepionka przeciwko grypie. Eksperci Programu oczekują, że ta bezbolesna metoda podania szczepionki zwiększy szczepienia przeciwko grypie wśród dzieci.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie w naszym kraju przeciwko grypie szczepionych jest 1 proc. dzieci do 14. roku życia, czterokrotnie mniej niż w całym społeczeństwie. W Polsce od kilku lat wyszczepialność przeciwko tej chorobie nie przekracza 4 proc. i jest jedną z najniższych w Europie.

W ubiegłym roku, od początku września 2018 roku do końca kwietnia w naszym województwie zarejestrowano 77 620 osób z grypą i zakażeniami grypopodobnymi, 441 osób wymagało hospitalizacji. W tym okresie potwierdzono badaniem laboratoryjnym grypę u 314 osób (243 grypa typ A, 69 grypa typu AH1N1,  2 grypy typu B). W wyniku powikłań pogrypowych zmarły 4 osoby.

Grypa jest chorobą zakaźną o ostrym przebiegu, która ma charakterystyczne objawy. Zaniepokoić powinno nas pieczenie w oczach, zaczerwienienia spojówek, bóle mięśni, głowy, katar, kaszel. To, co różni ją od innych sezonowych przeziębień to przebieg epidemiczny. Co roku choruje na grypę bardzo dużo ludzi. Wirus wywołujący grypę kryje się w kropelkach śliny, które wydzielamy zawsze podczas mówienia. Najniebezpieczniejsze są jej powikłania. Do najbardziej dramatycznych powikłań grypy należy zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, objawy neurologiczne, czyli różnego rodzaju niedowłady.

źródło:
WSSE