Szczepienia chronią życie, zapobiegają chorobom i są mocnym fundamentem długowieczności i życia w zdrowiu. Szczepionki zawierają wirusy lub bakterie w formie zmodyfikowanej, które nie wywołują choroby, ale „uczą” układ immunologiczny co robić, kiedy organizm zostanie zaatakowany przez prawdziwy, potencjalnie niebezpieczny wirus lub bakterię.

W przypadku niektórych chorób konieczne jest podanie dodatkowej dawki szczepionki lub szczepienie przypominające w późniejszym czasie, aby utrzymać pewną i długotrwałą ochronę.

Po szczepieniu:

  • Twój układ immunologiczny odpowiada na szczepionkę tak samo, jak w przypadku innego „najeźdźcy” tworząc przeciwciała, które zwalczają dany wirus lub bakterie.
  • Twoje ciało zapamiętuje konkretnego intruza. Jeśli kiedykolwiek natkniesz się na prawdziwy wirus lub bakterię, odpowiednie przeciwciała będą w stanie je szybko zniszczyć, zanim jeszcze spowodują zachorowanie.

PAMIĘTAJ! Pracownicy ochrony zdrowia są wiarygodnym źródłem informacji o szczepieniach dla swoich pacjentów. Podnoszenie świadomości na temat szczepionek i szczepień ratuje życie.

Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
w Kamieniu Pomorskim