A skala wyzwań jest duża. W województwie zachodniopomorskim, według rządowych opracowań, zagrożonych marginalizacją może być nawet 60 gmin. Na terenach wskazanych jako problemowe zamieszkuje prawie jedna czwarta mieszkańców regionu. Z tego względu marszałek Olgierd Geblewicz walczy o zapewnienie w przyszłej perspektywie dodatkowych środków unijnych dla obszarów zagrożonych wykluczeniem. Zabiega, by gminy z województwa miały takie same możliwości rozwoju co JST z Polski Wschodniej. Do apelu marszałka przyłączają się zachodniopomorscy wójtowie, burmistrzowie, prezydenci. Włodarzy wspierają parlamentarzyści. W piątek, 19 lutego 2021 r. w Karlinie podpisano wspólny apel do rządu RP.
O równym rozwoju regionu zdecydują przyszłe miesiące
W przyszłej perspektywie finansowej dla Pomorza Zachodniego wstępna alokacja ma wynieść 1,311 mld euro. To środki na rozwój gospodarki, w tym tworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy, projekty społeczne, ekologiczne, infrastrukturalne. Brakuje jednak wystarczających pieniędzy na dalszy rozwój obszarów zmarginalizowanych, w tym obszarów popegeerowskich, które dostrzegają także krajowe dokumenty strategiczne z Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego 2030 na czele.To miasta, miasteczka i wsie, gdzie kumulują się deficyty rozwojowe.
W przyszłej perspektywie finansowej dla Pomorza Zachodniego wstępna alokacja ma wynieść 1,311 mld euro. To środki na rozwój gospodarki, w tym tworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy, projekty społeczne, ekologiczne, infrastrukturalne. Brakuje jednak wystarczających pieniędzy na dalszy rozwój obszarów zmarginalizowanych, w tym obszarów popegeerowskich, które dostrzegają także krajowe dokumenty strategiczne z Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego 2030 na czele.To miasta, miasteczka i wsie, gdzie kumulują się deficyty rozwojowe.
Środki, o które walczy Województwo Zachodniopomorskie, przy wsparciu samorządowców i parlamentarzystów, w nowej perspektywie finansowej miałyby pochodzić z niepodzielonej jeszcze między regiony kwoty 7 miliarda euro. Region zabiega o 800 mln euro.
– Chcemy ponad podziałami politycznymi, wspólnym głosem zabiegać o ważne sprawy Pomorza Zachodniego. Nikogo nie trzeba przekonywać, że region zmienił się dzięki Funduszom Europejskim. Wciąż jednak wielkim wyzwaniem jest zapewnienie równego rozwoju, tak żebyśmy mogli żyć godnie i z perspektywami dla nas i naszych dzieci. Wciąż nierozdzielona jest kwota 7 mld euro, dlatego zamierzamy przekonać rząd, by zainwestował dużą część z tych środków na Pomorzu Zachodnim. Chcemy przekonać rząd, że w wyniku transformacji ustrojowej, Pomorze Zachodnie ucierpiało nie mniej niż Polska Wschodnia. My jednak nie możemy liczyć na gigantyczne środki w ramach Programu Polski Wschodniej, choć mierzymy się z takimi samymi problemami. Apelujemy o dodatkowe 800 mln euro – tłumaczył w Karlinie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Twarde dane pokazują skalę problemu
Pomorze Zachodnie jako region mierzy się z ogromnymi wyzwaniami rozwojowymi. Zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem odsetka powierzchni gmin zagrożonych trwałą marginalizacją i czwarte: pod względem odsetka gmin zagrożonych trwałą marginalizacją i pod względem odsetka ludności w gminach zagrożonych marginalizacją. Przez długi czas problemem był także jeden z najwyższych w kraju wysoki poziom bezrobocia. [więcej informmacji w pliku pdf poniżej]
– Chcemy, aby z tego miejsca, z Karlina popłynął apel do rządu: nie zostawiajcie najbiedniejszych gmin samych sobie. Potrzebujemy dodatkowego wsparcia, nie mniejszego niż to kierowane do Polski Wschodniej. Chcemy kontynuować rozpoczęte przez nas działania, ponieważ widzimy, że przynoszą efekty – akcentował marszałek Olgierd Geblewicz.
Marszałek przypomniał, że dopiero w ostatnich latach w województwie zachodniopomorskim na rozwój terenów zagrożonych wykluczeniem, zlokalizowanych w Specjalnej Strefie Włączenia, zostało przeznaczone blisko 200 mln euro, głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego WZ. Pilotażowy program objął m.in. przedsięwzięcia nakierowane na rozwój gospodarczy, w tym na tworzenie nowych miejsc pracy i uzbrajanie terenów inwestycyjnych, projekty infrastrukturalne (drogi, kolej), pilotażowy program transportu na życzenie, programy rewitalizacji oraz służące aktywizacji mieszkańców.
– Ostatnie lata to skok cywilizacyjny dla Pomorza Zachodniego. W nowej perspektywie unijnej musimy zrobić kolejny, duży krok w stronę Europy Zachodniej. Musimy starać się, by jak najwięcej środków trafiło do regionu. Te sprawy nie mają politycznych barw. Chcemy wspólnie z samorządowcami i parlamentarzystami Ziemi Zachodniopomorskiej rozmawiać o potrzebach naszego regionu. Priorytetem dla nas jest równomierny rozwój Pomorza Zachodniego – tak natomiast w Karlinie mówił Przewodniczący Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego Arkadiusz Marchewka.
Obszary zagrożone marginalizacją znajdują się w tzw. Specjalnej Strefie Włączenia. Zgodnie z ostatnią aktualizacją (2020) obejmuje ona 74 gminy województwa o najbardziej niekorzystnych wskaźnikach rozwoju społeczno-gospodarczego. SSW został opracowany na podstawie sześciu mierników: dostępności do usług publicznych, demografii, infrastruktury technicznej, problemów miejscowości popegeerowskich, potencjału gospodarczego i ubóstwa.
Dodatkowe fundusze w nowej perspektywie mają pomóc w kontynuacji już podjętych – oraz co warto podkreślić dobrze ocenianych przez stronę rządową, jak i europejską – działań. Służyłyby one realizacji trzech celów: aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców, aktywizacji gospodarczej i aktywizacji infrastrukturalnej (w tym poprawy dostępności komunikacyjnej). – Nie wystarczą tylko projekty miękkie, które oczywiście są ważne, ale musimy zainwestować spore środki w gospodarkę i infrastrukturę transportową – przekonywał marszałek.
Na terenie województwa zachodniopomorskiego do 1992 roku funkcjonowało ponad 200 państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, w związku z prywatyzacją sektora państwowego rolnictwa w województwie na przełomie lat 1992-1993 ponad 26 300 osób utraciło pracę. Z 3 powiatów w Polsce, w których gminy w 100% są gminami zagrożonymi trwałą marginalizacją dwie zlokalizowane są w województwie zachodniopomorskim. To pow. drawski i łobeski.
19 komentarzy
Gość mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 16:49
Apel przez podpisy „aby jak” wygląda niepoważnie.
Anonim mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 16:48
Apel przez podpisy „aby jak” wygląda niepoważnie.
Alek mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 9:35
A mieszkańcy apelują do burmistrza Dziwnowa żeby już nie podnosił nam w czasie pandemii opłat za śmieci, podatku od nieruchomości i innych!!!
Anonim mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 1:08
W ciemnogród…
Woliniak mówi:
Lut 19, 2021
o godzinie 22:25
Plują,hejtują,ile się da.🤮🤮
Panowie Geblewicz,Nitras.😰😰Mniej politycznego show.👺👺Nie pluje się na rękę,która daje.Jest takie powiedzenie:
Nie można mieć ciastko i zjeść ciastko.🤔
PISDNO mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 11:13
Nie pluje się na rękę która daje?? To Ty – Woliniak, pisowski trollu!!, tym kłamstwem plujesz na mieszkańców gmin, które nie wybrały pisowskiego samorządu. Pisowski Rząd łaski nie robi, bo rozdział funduszy unijnych jest jego obowiązkiem. Tym czasem; rząd przy rozdziale tych funduszy, faworyzuje gminy zarządzane przez włodarzy pisowskich, dając im więcej pieniędzy kosztem gmin, których mieszkańcy wybrali władze nie pisowskie. Ten haniebny proceder niweczy dotychczas stosowaną zasadę, dającą szansę na zrównoważony rozwój wszystkich gmin.
Woliniak mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 19:45
Uderz w stół a nożyce się odezwą.
Widzę gniew i głębokie przywiązanie do agresji😬,to znaczy;Przykład idzie od gory😄
Dobre zarządzanie Gminą,nie wynika z przynależności politycznej.Wystarcz być dobrym menadżerem.Osobiście uważam.Dobrym przykładem jest Pani Burmistrz Gminy Wolin.👏Będące po za wszelką przynależności polityczną,pozyskała ponad 30ml zł.W tym,aż 13 mil.Od Ministra Grabarczyka na port rybacki i zagospodarowanie plaży.Można by wyliczać i podawać wiele przykładów,dobrej współpracy wolinskim
samorządem a Wojewodom,czy Marszałkiem.🤝Dobro wraca.
AD VOCEM mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 23:44
Mój post nazywasz agresją?? Nie pochlebiaj sobie, bo co najwyżej nie ogarniasz Polszczyzny. W swoim poście wyraziłem stanowczy sprzeciw wobec judzenia kłamstwem jakiego się dopuszczasz. Jak również wskazałem na amoralne zachowanie władz pisowskich w rozdzielaniu środków unijnych poszczególnym gminom. Przypominam – środki unijne to: między innymi wydzielone z budżetu (nasze podatki) zasoby finansowe będące własnością Unii Eu. (nie Pisu) z przeznaczeniem na realizację polityki spójności i wspólnej polit.rolnej, w tym rybołówstwo.
Woliniak mówi:
Lut 21, 2021
o godzinie 22:01
Okopałeś się człowieku agresją.
Wskazanie prze zemnie przykładu Gminy Wolin,nazwanie,judzeniem i kłamstwem.Szkoda mi czasu na prowadzenie dalszej polemiki.
Wyjaśnienie. mówi:
Lut 22, 2021
o godzinie 22:57
Chronologia się kłania. Słowa „judzenie kłamstwem” z g. 23;44 użyte w ramach mojej odpowiedzi, w prawdzie na post z g.19;45, nie odnosiły się tego postu i tym bardziej do jego treści. Dotyczyły wraz całą moją wypowiedzią, twojego pierwszego postu z 19,lut.22;25.Jako kontynuacja mojej opinii mającej początek w poście z 20 lut.g. 11;13. Sposób Twojej krytyki na zorganizowanie przez samorządowców apelu do rządu (nie mogą apelować?) wywołał u mnie taką reakcję.
Anonim mówi:
Lut 19, 2021
o godzinie 21:15
Z robienia show jeszcze nikt nic nie wybudował lepiej pomyślcie co zrobić a nie tylko daj daj daj
Jan mówi:
Lut 19, 2021
o godzinie 20:46
Trzeba było jeszcze bardziej latać przed wyborami z literkami po Kamieniu, a teraz lament.
Anonim mówi:
Lut 19, 2021
o godzinie 19:45
Kto by pomyślał , że wójt ze Świerzna trafi kiedyś do pierwszej ligi samorządowców
Anonim mówi:
Lut 19, 2021
o godzinie 23:08
Można lubić bądź nie lubić, ale nikt nie kwestionuje, że Gmina ze Świerzna robi przeskok cywilizacyjny. Taka prawda.
Jan mówi:
Lut 20, 2021
o godzinie 13:55
Przeskok ze Swierzna do Krzemykowa bo niema jak przejwchać.
Anonim mówi:
Lut 19, 2021
o godzinie 19:38
Ale to nie są konkrety raczej ja bym stawiał na dogadanie się a nie przeciwstawianie
Anonim mówi:
Lut 19, 2021
o godzinie 19:12
PiS nie ma pojęcia o gospodarce i nakładają nowe podatki, podwyżki podatków
Anonim mówi:
Lut 19, 2021
o godzinie 18:28
Kredki weźcie i na asfalcie malujcie. O ile jeszcze nie stopniał, razem ze sniegiem.
Anonim mówi:
Lut 19, 2021
o godzinie 17:54
ha ha ha