Rząd przygotowuje nowe rozwiązania, które mają pomóc osobom, których dotknęły skutki pandemii. Co w nich ma być? Najważniejsze będzie odraczanie rat kredytów. Jeśli stracisz pracę, przez trzy miesiące nie będziesz musiał spłacać rat. Wszystkie banki będą musiały je odroczyć i nie mogą obciążyć klientów żadnymi dodatkowymi opłatami. Tarcza 4.0 zakłada także ułatwienia w uzyskaniu dodatków mieszkaniowych oraz gwarantuje dostawy prądu, gazu i ciepła osobom, które w czasie epidemii nie zapłacą rachunków!

Jakie trzeba będzie spełnić warunki, by z wakacji kredytowych skorzystać? To rozwiązanie dla osób, które po 13 marca br. straciły pracę lub główne źródło utrzymania. Jeśli kredyt zaciągnęły dwie osoby, a jedna osoba straci zatrudnienie, można będzie się starać o odroczenie trzech rat.

Czy cała rata zostanie umorzona? Tak, zarówno część kapitałowa jak i odsetkowa zostanie odroczona o trzy miesiące. – Po okresie zawieszenia rata nie wzrośnie – mówi Faktowi Jarosław Sadowski, analityk Expandera. O tyle wydłużony zostanie okres spłaty. Ale uwaga, ubezpieczenie w tym czasie będzie trzeba płacić?

Czy trzeba będzie złożyć wniosek? Tak. Wniosek będzie trzeba złożyć na piśmie lub e-mailem. Następnie bank ma 14 dni na to, by potwierdzić otrzymanie wniosku i poinformować o wysokości opłat za ubezpieczenie kredytu, które w czasie zawieszenia rat trzeba będzie płacić.

Czy bank może odmówić takiego wsparcia? Tak, jeśli zostało nam do spłaty tylko kilka rat. Jeśli termin spłaty kredytu mija do 15 września, wtedy z wakacji kredytowych nie skorzystamy. Banki nie mogą natomiast wprowadzać żadnych dodatkowych warunków. Jeśli kredyt mamy zaciągnięty na dłuższy czas i np. stracimy pracę, bank musi nam takich wakacji kredytowych udzielić.

Czy jeśli mamy kilka kredytów w jednym banku, w przypadku każdego z nich będzie można skorzystać z wakacji kredytowych? Nie. Jeśli mamy np. dwa kredyty takiego samego rodzaju w jednym banku, tylko w przypadku jednego skorzystamy z odroczenia rat. To od nas zależy raty, której pożyczki będziemy chcieli odroczyć.

Czy z takiej pomocy skorzystają także osoby mające kredyty we frankach? Tak, projekt tarczy nie uzależnia pomocy od waluty, w której kredyt został przyznany.

2. Będzie łatwiej o dopłaty do czynszu

Dla kogo ta pomoc? Rząd chce, by osoby, które przez koronawirusa straciły pracę i mają problem z terminowym opłaceniem rachunków, zyskały dodatkową pomoc. Będzie można starać się o wypłatę dodatku mieszkaniowego „wstecz”.

Co to oznacza? Że jeśli w czerwcu lub lipcu złożymy wniosek o taki dodatek, może on zostać przyznany od początku epidemii. Dodatek mieszkaniowy wypłacają urzędy gmin. Przysługuje rodzinom, których dochody nie przekraczają 1500 zł na osobę lub osobom samotnym z dochodami do 2100 zł. Przeciętnie wynosi ok. 200 zł miesięcznie i wpłacany jest przez pół roku na konto zarządcy mieszkania, który pomniejsza lokatorowi czynsz o tę kwotę.

3. Ochrona przed odcięciem prądu i gazu

Dla kogo jest ta pomoc? Dla wszystkich osób, które w czasie epidemii nie będą w stanie terminowo opłacać rachunków za prąd, gaz i ciepło. Żadna spółka nie będzie mogła odciąć dostaw do klientów. Co ważne, dostawy nie będą odcięte także do firm, które wstrzymały prowadzenie działalności w czasie koronawirusa.