Droga rowerowa z Międzyzdrojów do Wisełki ma szansę zyskać nową jakość. Żeby zrealizować najwygodniejszy i najbezpieczniejszy wariant trasy, konieczna jest pozytywna opinia dyrektora WPN i zgoda Ministerstwa Środowiska i Klimatu. Nadbałtycki szlak biegnie przez tereny szczególnie chronione, więc obowiązują również szczególne procedury. W maju 2020 r. projektanci wystąpili z wnioskiem o wydanie „zezwolenia na odstępstwa od zakazów” obowiązujących na terenie parków narodowych. Pozytywnego rozstrzygnięcia nadal nie ma. Po kilku miesiącach impasu o przychylność dla tej inwestycji apeluje marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Trasa rowerowa pobrzeżem Bałtyku to jedna z największych atrakcji Pomorza Zachodniego, bardzo popularna wśród turystów i mieszkańców nadmorskich miejscowości. Velo Baltica od Świnoujścia do wschodniej granicy województwa liczy 240 km. Większość tego dystansu można już pokonać po bezpiecznych, równych, dobrze oznakowanych szlakach. Ale są miejsca, gdzie odpowiedniej infrastruktury brakuje. Miłośnicy aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach nie mogą się doczekać m.in. wygodnego przejazdu z Międzyzdrojów do Dziwnowa. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego niedawno mógł przekazać dobre wiadomości w tej sprawie – pozytywnie zakończyły się przetargi na budowę odcinków Wisełka – Kołczewo – Międzywodzie. Ponad 10 kilometrów ścieżki o nawierzchni bitumicznej wzdłuż drogi wojewódzkiej 102 zmieni standard podróżowania, przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo. Pieniądze na budowę są zabezpieczone (ok. 17 mln zł), wykonawcy wybrani, prace mają zakończyć się w maju 2022 r.
Więcej bezpiecznych i równych kilometrów
Nadzorujący większość infrastrukturalnych inwestycji w regionie Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje wybudować jeszcze 10 kilometrów asfaltowej ścieżki, z Wisełki do Międzyzdrojów. Żeby cykliści nie musieli męczyć się na piaszczystych duktach lub „uciekać” na pobocza przed samochodami.
– To kluczowy, bardzo oczekiwany i bardzo atrakcyjny fragment szlaku wybrzeżem Bałtyku – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Między Międzyzdrojami a Dziwnowem są piękne plaże, zjawiskowe klify, raj dla osób kochających aktywny wypoczynek. Dlatego chcemy jak najszybciej wybudować tu autonomiczną, bezpieczną drogę dla rowerzystów, wzdłuż DW102. Takie poprowadzenie trasy gwarantuje, że będzie ona dostępna dla wszystkich, także osób z ograniczoną sprawnością – zapowiada marszałek Olgierd Geblewicz.
Minister i dyrektor parku muszą się zgodzić
Żeby projektanci i budowlańcy mogli przystąpić do pracy potrzebne jest jednak zielone światło z Ministerstwa Środowiska. Dlaczego? Ponieważ DW 102 przecina Woliński Park Narodowy. A parki narodowe to tereny, gdzie przyroda i krajobraz znajduje się pod szczególną ochroną. Obowiązuje tam zakaz budowy obiektów, urządzeń technicznych, sieci energetycznych itd. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody)
Zezwolenie na działania w parku narodowym, np. realizację inwestycji budowlanej – wydaje Minister Środowiska i Klimatu. Wnioskodawca musi uzasadnić, że działania nie zaszkodzą przyrodzie parku narodowego, m.in. wiążą się z „inwestycją liniową celu publicznego”, czyli budową drogi publicznej. Trasa rowerowa spełnia te kryteria.
Pracownia projektowa Projbud, działająca w imieniu Województwa Zachodniopomorskiego, pond poł roku temu wystąpiła z wnioskiem do MŚiK o „wydanie zezwolenia na odstępstwa od zakazów”. Procedury się przeciągają.
Marszałek tłumaczy i apeluje
26 stycznia pismo w tej sprawie skierował do Ministra Środowiska i Klimatu Michała Kurtyki marszałek województwa. Olgierd Geblewicz wyraża nadzieję, że „przedmiotowa inwestycja spotka się z przychylnym przyjęciem i akceptacją” ministra.
Marszałek wyjaśnia, że sieć długodystansowych tras rowerowych komunikujących całe województwo jest projektem o dużym znaczeniu gospodarczym oraz ekologicznym. Marszałek podkreśla, że Velo Baltica (międzynarodowe Euro Velo 10 i 13) to najważniejsza i najpopularniejsza trasa rowerowa na Pomorzu Zachodnim. Na większości odcinków już w pełni przystosowana do potrzeb ruchu rowerowego i bezpieczna. W 2020 r. ukończono większość fragmentów trasy we wschodniej części regionu, aż do granic z województwem pomorskim. W 2021 r. zakończą się prace na terenie gmin Rewal i Trzebiatów. Trwają prace na zachód od Międzyzdrojów, w kierunku Świnoujścia.
Po piachu i kamieniach nie każdy przejedzie
Marszałek województwa w korespondencji do MŚiK wyjaśnia również, dlaczego najkorzystniejszy dla przyszłych użytkowników jest przebieg trasy rowerowej przy DW 102:
– Z badań ruchu przeprowadzonych przez pracowników Urzędu wynika, że jedynie połowa rowerzystów korzysta z wyznaczonego na terenie Parku szlaku rowerowego, a druga połowa jedzie krętą, wąską i obciążoną ruchem drogą wojewódzką nr 102 przecinającą Park. Dzieje się tak z uwagi na fatalny stan nawierzchni szlaku na terenie należącym do Nadleśnictwa Międzyzdroje oraz ogólne niedostosowanie szlaku do niektórych typów rowerów – argumentuje marszałek Olgierd Geblewicz.
22 komentarzy
Krzysztof52 mówi:
Lut 17, 2021
o godzinie 15:43
Jeszcze jedno- zniszczono zejście istniejące
(„nieznani ” sprawcy z parku wolińskiego) na plażę w Świętouściu
Kołczewo tego bardzo potrzebuje, żeby zatrzymać turystów.
Krzysztof52 mówi:
Lut 17, 2021
o godzinie 15:40
POPIERAM APEL!!
„Dyrektor Wolinskiego Parku Narodowego oraz Minister Środowiska i Klimatu maja do dyspozycji przez 24H sluzbowe limuzyny za 200 tys PLN z naszych podatkow ( wymieniane co kilka lat na drozsze ) i nie musza jezdzic rowerami – dlatego blokuja inicjatywy rowerzystow .
Moze nadszedl czas, aby przypomniec sobie rok 1989 i zakupic taczki dla decydentow, ktorzy oderwali sie od spoleczenstwa obywatelskiego i nie sluchaja glosow mieszkancow???”
Gerard mówi:
Lut 4, 2021
o godzinie 2:22
Dyrektor Wolinskiego Parku Narodowego oraz Minister Środowiska i Klimatu maja do dyspozycji przez 24H sluzbowe limuzyny za 200 tys PLN z naszych podatkow ( wymieniane co kilka lat na drozsze ) i nie musza jezdzic rowerami – dlatego blokuja inicjatywy rowerzystow .
Moze nadszedl czas, aby przypomniec sobie rok 1989 i zakupic taczki dla decydentow, ktorzy oderwali sie od spoleczenstwa obywatelskiego i nie sluchaja glosow mieszkancow???
Piotr mówi:
Lut 3, 2021
o godzinie 18:28
A kto powiedział że sezon mi slabo wyszedł? Sam wiesz ze trzeba narzekać a prawdę mówiąc sezon byl rekordowy dzbanow juz nie odbierałem bo ful byl non stop. Park tez niech wprowadza opłaty dla przyjezdnych bedzie do budżeyu. Kroilem kroje i będę kroil kase ile wlezie a gamonie sami pchają się na kwatery wiec radze tak samo sezon krotki golcie turystow oni jak przyjezdzaja wyłącza im się myślenie
Anonim mówi:
Lut 3, 2021
o godzinie 14:02
park ma ochraniać przyrodę a nie być dla turystów zrozumcie to w końcu
Anonim mówi:
Lut 3, 2021
o godzinie 17:52
Ale nie powinien stwarzać problemów dla mieszkańców
Anonim mówi:
Lut 3, 2021
o godzinie 8:11
I każdemu rower za damo.
Wwiak mówi:
Lut 2, 2021
o godzinie 22:36
Jeśli Międzyzdroje i Wisełka chcą zarabiać na turystyce dłużej niż parę miesięcy w roku to muszą postarać się o infrastrukturę dla rowerzystów na poziomie innych współczesnych kurortów. Płyty betonowe na R10 na zachód od Międzyzdrojów, albo ścieżka w stronę Warnowa – to mogło wystarczyć za PRL. Park Narodowy jest ważny ale nie ważniejszy od ludzi – wszystko można pogodzić.
Anonim mówi:
Lut 2, 2021
o godzinie 8:37
Proponuję odstępstwo od zakazu przy budowie zejścia na plażę w Świętouściu
tego Gmina Wolin potrzebuje, żeby utrzymać turystykę.
Obudził sie. mówi:
Lut 2, 2021
o godzinie 6:30
Dobrze gada, ale drogi rowerowej przez Dziwnów nie zrobił. A to też od niego zależało.
Anonim mówi:
Lut 1, 2021
o godzinie 21:56
argumenty pana marszałka: druga połowa jedzie krętą, wąską i obciążoną ruchem drogą wojewódzką nr 102 przecinającą Park. To pan marszałek wymyślił żeby teraz wszyscy jeździli wdychając spaliny z „obciążonej ruchem drogi”. Fantastycznie bo i tak jeździmy w maseczkach.
Anonim mówi:
Lut 1, 2021
o godzinie 21:13
Apel marszałka Geblewicza może być strzałem w kolano. Po co odzywa się. Obywatel apeluje o zaniechanie budowy nowej siedziby urzędu Marszałkowskiego. Obywatel apeluje o współfinansowanie siedziby pogotowia ratunkowego. Obywatel apeluje o remont drogi wojewódzkiej Kamień Pomorski – Dziwnów na wysokości mostu. Dziękuję.
ja mówi:
Lut 1, 2021
o godzinie 20:55
Park planuje wprowadzenie opłat za wstęp na swój teren,więc rozumiecie….
Piotr mówi:
Lut 2, 2021
o godzinie 17:50
Turystow trzeba golić przyjezdzaja janusze i mysla ze wszystko tu jest za frajer chciałeś golodupcu na wczasy wiec plac my tez mamy rachunki do oplacenia zwlaszcza ze ostatni rok był bardzo słaby na pensjonatach ledwo co zipiemy
AL mówi:
Lut 2, 2021
o godzinie 19:41
Jak wprowadzą opłatę za wejście do tego pożal się Boże parku to zobaczysz turystów jak świnia niebo. Skutecznie zniechęcą ludzi do wypoczywania w tej części wybrzeża. Jeżeli przyjedzie rodzina z dziećmi i za każdą osobę będą musieli płacić za przejście przez las na plażę przez tydzień lub dwa, to na pewno przyjadą do Ciebie i zarobisz. Zastanów się. Odkąd pamiętam park wszystko likwiduje i nie daje nic. Nie potrafią postawić ławek i śmietników wzdłuż drogi nad morze w Wisełce, ale wycinka drzew idzie im wyśmienicie. Banda złodziei i nic więcej. Nie robili dla turystów nic i nie zrobią, a opłatą tylko ich odstraszą.
Piotr mówi:
Lut 2, 2021
o godzinie 22:10
Turysci nad morze nawet jak by sie mieli zesrac i zastawic i tak przyjadą a tacy golodupcy co za nic nie chcą płacić tylko w bierze się stoluja nie są tu mile widziani tylko turyści z prawdziwego zdarzenia z kasa i klasa napewno zaplaca nie przyjedzie golodupiec na jego miejsce przyjedzie biznesmen z rodziną to sa miedzyzdroje zawsze będą zapchane wiec jak sie da trzeba golić ile sie da bo sezon krotki wszyscy muszą zarobic
AL mówi:
Lut 3, 2021
o godzinie 9:08
Park to nie tylko Międzyzdroje, a z takim podejściem jak Twoje i parku zobaczymy kto się prędzej zesra i będzie „gołodupcył”. Park z pewnością się ucieszy. Nie tylko za bezsensowne opłaty, ale i takie podejście jak Twoje ludzie nie będą chcieli tu przyjeżdżać. Trzeba zadbać o to by ludzie chcieli, ja przynajmniej tak robię i na brak chętnych w 2020r nie narzekałem. Ludzie przyjeżdżają dla morza, lasów i atmosfery. A jak będziesz chciał ich tylko ślepo kroić to nie ma co się dziwić, że w sezonie Ci nie idzie. Ale kto co woli. I poczytaj o interpunkcji, bo oczy bolą.
patron szkoły W Wolinie mówi:
Lut 1, 2021
o godzinie 20:26
PARK NARODOWY
mieszkanka przy lesie mówi:
Lut 1, 2021
o godzinie 19:22
Wystarczy że w lasach jest pełno śmieci,dajcie spokój zwierzynie.
Lili mówi:
Lut 3, 2021
o godzinie 13:02
Zgadzam się
Mieszkanka przy lesie mówi:
Lut 1, 2021
o godzinie 19:20
Wystarczy że w lasach jest pełno śmieci.
mieszkanka przy lesie mówi:
Lut 1, 2021
o godzinie 19:19
Wystarczy że w lasach pełno śmieci i dobrze że nie ma zgody.