11 głosami za, przy dwóch głosach wstrzymujących się Rada Miejska w Kamieniu Pomorskim podjęła decyzję w sprawie wysokości przyszłorocznych podatków. W trakcie sesji przedstawiono także zestawienie obrazujące wysokość stawek w okolicznych gminach. Burmistrz stanowczo odniósł się także do informacji rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez niektóre z publikatorów.

W internecie mówi się, że gmina Kamień Pomorski zaproponowała maksymalną stawkę podatku. Jest to bezczelne, kłamliwe i wprowadzające opinię publiczną w duży błąd. To tylko potwierdzenie tego, że niektóre osoby chcą wpłynąć na decyzję radnych mających wpływ na rozwój i funkcjonowanie naszego samorządu. Gmina Kamień Pomorski to społeczność, która powinna się nawzajem wspierać a nie krytykować do różnic, które widzimy wyżej niż na poziomie gminnym – powiedział Stanisław Kuryłło.

Jak poinformował Burmistrz, Gmina Kamień Pomorski ma jedne z najniższych podatków w województwie, a najniższe na terenie powiatu kamieńskiego.

Chcemy rozwijać to miasto, realizować inwestycje tylko za co? Podwyżka dla nauczycieli, którą musimy wypłacić to koszt 2,5 mln złotych, a subwencja budżetowa z Państwa pokrywa z tej kwoty 60 tys. złotych. To tylko jeden z przykładów. To co słyszę, co do mnie dociera za pośrednictwem mieszkańców za pośrednictwem tych środków przekazu o których mówią jest kłamliwe i krzywdzące – zaznaczył Kuryłło.

Było też o podatku dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jak wskazywał Burmistrz, nawet po podwyżce, kwota 19 złotych, jest najniższą w powiecie.

Na pewno podwyżka nie jest niczym popularnym ani dobrym. Niesie ona pewne ryzyko działań związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Od kilku lat nie podnosiliśmy tej stawki, więc to nie jest tak duży wzrost, jakby się wydawało. W porównaniu z pozostałą grupą podatków jest jednak najbardziej widoczny. Gdybyśmy jednak zebrali to jak rosły pozostałe podatki wedle wskaźników na przestrzeni 2 czy 3 lat to ta składowa byłaby podobna po wprowadzeniu obecnych zmian – zaznaczył Burmistrz.

Obydwa kluby radnych Rady Miejskiej zaopiniowały stanowisko dotyczące podatków pozytywnie. 11 radnych głosowało za zmianami podatków, dwie osoby wstrzymały się od głosu.