DCIM100MEDIADJI_0124.JPG

Rada Miejska w Dziwnowie zmienia niezgodne z prawem zapisy przyjęte w ubiegłym roku dotyczące pobierania opłat za parkowanie w wyznaczonych Strefach Płatnego Parkowania. Za postój w gminie Dziwnów będziemy płacić do 31 sierpnia od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20. 

Wszystko przez wyrok jaki zapadł pod koniec kwietnia przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Dotyczył opłat za parkowanie w Augustowie. Tamtejsze władze postanowiły, że parkowanie w miejskiej strefie będzie płatne od poniedziałku do soboty. Sąd nie miał wątpliwości: radnym takiej decyzji podjąć nie wolno. Błąd radnych zauważyła miejscowa prokuratura. To ona skierowała sprawę do sądu.

Powoływała się na ustawę o drogach publicznych. Napisano w niej wyraźnie, że opłaty w strefie płatnego parkowania pobierane są „w określone dni robocze”. Wprawdzie w ustawie nie ma definicji dni roboczych, ale – zdaniem prokuratury – sobota takim dniem z pewnością nie jest. Początkowo Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że prokuratura nie ma racji. Bo soboty nie ma też w przepisach określających dni wolne. Sprawa trafiła więc do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten ostatecznie orzekł: opłaty parkingowe w sobotę są nielegalne.

Opłata za pierwszą godzinę parkowania w gminie Dziwnów wynosi 2,5 zł. Za parkowanie bez ważnego biletu, przewidziana jest kara w wysokości 50 zł. Strefa Płatnego Parkowania w Dziwnowie obowiązuje na następujących ulicach:

Dziwnów: Osiedle Rybackie, Mickiewicza, Kościelna od Mickiewicza do Szosowej, Sienkiewicza, Żeromskiego, Orzeszkowej, Reymonta od morza do Sienkiewicza, Kochanowskiego, Parkowa, Kaprala Koniecznego.

Dziwnówek: 
Kamieńska od Wolności do Zaułek, Zaułek, 1 Maja od Zaułek do Wolności, Wolności od 1 Maja do Kamieńskiej, Słoneczna od DW 102 do Mickiewicza.

Międzywodzie: 
Morska, Rybacka od Westerplatte do Zwycięstwa, Bałtycka, Puławska, Warszawska, Wojska Polskiego, Kasztanowa, Zwycięstwa.