Rada Miejska w Kamieniu Pomorskim, w trakcie najbliższej sesji podejmie decyzję w sprawie zmiany sposobu naliczania opłaty za odpady komunalne. Wedle nowej propozycji, wszyscy Mieszkańcy na wzór gmin Dziwnów uiszczaliby opłatę od ilości metrów zużytej wody. Pozwoliłoby to znacznie uszczelnić system gospodarki odpadami i wyeliminować wszelkie nieuczciwe praktyki.

Podrzucane do obcych śmietników odpady, czy dzikie wysypiska tworzone przez okolicznych mieszkańców mogłyby przejść do historii. Wszystko będzie zależne od decyzji radnych, którzy zdecydują o sposobie naliczania opłaty. Byłaby ona zależna od ilości zużytej wody. Wtedy opłaty zwyczajnie nie udałoby się jej uniknąć.

– Przymierzamy się do zmiany obecnie obowiązującego systemu naliczania opłat, bo obecny nie spełnia oczekiwań i pozwala np. na nagminne podrzucanie odpadów czego dowodzą liczne nagrania z monitoringów czy kamer pułapek. Problemem jest też niezgłaszanie dodatkowych lokatorów w gospodarstwach domowych. Musimy uszczelnić ten system – mówi jakiś czas temu Burmistrz Stanisław Kuryłło.

I tak, zgodnie z propozycją jeżeli odpady byłyby zbierane w sposób selektywny, koszt od metra sześciennego zużytej wody wyniósłby 6 złotych, natomiast jeżeli nie zdecydowalibyśmy się na segregację, narazilibyśmy się na opłatę w wysokości 18 złotych od metra sześciennego wody.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie w trakcie najbliższej sesji Rada Miejska.